Haber Aramızda | Samsun Haberleri

AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel ile ÇOK ÖZEL RÖPORTAJ

AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel ile ÇOK ÖZEL RÖPORTAJ
106 views
01 Ekim 2017 - 12:45

AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel,   İlçe Kongrelerinde 5 ilçenin kongresinin bittiğini ama diğer ilçelerin kongre takviminin henüz belli olmadığını Genel Merkez ile istişarelerin ardından buralarında tek tek kongre günlerinin açıklanacağını duyurdu.

GENEL MERKEZE BAŞKALDIRIŞ

Terme ve Atakum ilçelerinde genel merkezin tek adaylı kararına rağmen aday çıkmasını Genel merkeze başkaldırış olarak yorumlanıp yorumlanamayacağını açıklayan AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, “  Genel merkez tek aday kararını istişareler sonucunda elde etmiştir. Bu karara uymayarak aday olarak çıkan arkadaşlarımız da kendi kişisel egolarına yenildiler. Kendilerinin aday gösterilmemelerine bu şekilde tepki gösterdiler diye düşünüyorum. AK Partinin içerisinde böyle bir ayrışmanın olmadığını biliyorlar bu arkadaşlarımızda AK Partinin içerisinden gelen arkadaşlar böyle bir şeyin ne demek olacağını bunlarda biliyorlar. Genel merkezin ne demek istediğini tam anlayamadılar eğer bunun değerlendirmesini tam yapabilmiş olsalardı böyle bir adımı atmazlardı” şeklinde ifade etti.

İPTAL SÖZ KONUSU DEĞİL

Atakum İlçe seçiminde Genel Merkezin adayı Haluk Köksoy seçimi kazanırken bir internet sitesinde seçimin iptal edilebileceğini yazdığını hatırlatmamız üzerine Göksel, “Seçimin iptaline yönelik herhangi bir başvuru yok.  İptali gibi bir durumda söz konusu değil. Tek adaylığın dışında adaylığını açıklayan arkadaşımızda yeterince Genel merkezin söylemlerini doğru analiz edememiştir. Kendileriyle durumu konuşmamıza rağmen yine de aday olmakta kararlı olduklarını ifade ettiler. Sonuç itibariyle de kendi listelerinde yapmış oldukları yanlışlık itibariyle de listeleri kabul edilmedi. Eğer yanlışlık olmasaydı listeleriyle kongrede yarışacaklardı ” şeklinde konuştu.

DİPLOMATİK ÇÖZÜMDEN YANAYIZ

Kuzey Irak referandumu ile ilgili hükümetin askeri ya da ekonomik anlamda nasıl bir yaptırımda bulunacağını, bu yaptırımların Türkiye’ye ekonomik olarak nasıl bir etkisi olacağını sorduğumuz Başkan Göksel, “ İlerleye günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ambargo mu yoksa askeri bir yaptırım uygulanacağını göreceğiz.  Tabii ki birinci tercihimiz askeri bir olayın söz konusu olmadan kimsenin burnu kanamadan aklıselim bir şekilde herkesi davet ederek bu sorunu neticeye bağlamak. Çünkü Ortadoğu’da meydana gelecek bir kavganın kime faydası kime zararı olacağını herkes biliyor. Diplomatik yollar ile bu sorunun çözüme kavuşacağına inanıyorum” diye konuştu.

YERLİ ÜRETİME TAM DESTEK

Medikal tıbbi aletlerle ilgili geçtiğimiz aylarda Ankara’da yaptığınız görüşmeler sonrası nasıl adımlar atıldığını söyleyen Başkan Muharrem Göksel, “  Samsun medikal aletler konusunda Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin de ortağı olduğu bir şirket kuruldu. Sağlık Bakanının da Samsunlu olması ve konuya hâkim olması bu konuda bir avantaj olarak yer alıyor. Bakanımızın da söylediği gibi Eldiven, şırınga diğer cerrahi aletler her konuda yerli üretimi öncelikli olarak alacağız. Samsun cerrahi el aletleri üretim ve ithalat sektöründe ileri seviyede bu nedenle Samsun’un kalkınmasına adını bu konuda da duyurmasında yerli üretime destek vereceğiz”  diye ifade etti.

SAMSUN’DA HIZLI TREN OLACAK MI?

Hızlı tren de Ankara – Sivas – Çorum adları yer alırken Samsun’un şuan için adının neden yer almadığını açıklayan Göksel, “  Ankara  – Sivas –  Çorum’un olduğu yerde Samsun’dan Çorum’a 160 Km var.  Hızlı Tren Samsun’un 5 yıllık projeleri arasında yer alıyor. Başbakanımızın da ifade ettiği gibi 5 yıllık projeler tanıtımı arasında Samsun’a Hızlı Tren ve otoyol projelerini de gördük bunlar tabii ki yapılacak. 111 Km bir bağlantı yolu gerektiriyor bu yapıldığı an Samsun Hızlı Trenine de kavuşmuş olacak. Ankara – Sivas – Çorum 2018 projeleri arasında yer alırken Samsunun adı geçen proje 2023 projeleri arasında yer almakta. 2018 olmaz 2019’da Samsun’un da adı geçmeye başlayacaktır” diye konuştu.

AKŞENER SÖYLENTİDEN İBARET

Meral Akşener’in kuracağı partiye AK Parti’den de katılım sağlanacağı konuşuluyor. Meral Akşener’in kuracağı partinin AK Parti’ye oy olarak ne kadar bir etkisi olur? Diye kendisine yönelttiğimiz soruya cevap veren AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, “ Herkesin aklı ve vicdanı hür AK Partinin yaptıkları ve yapacakları hedefi davası belli. AK Parti’den geçiş olacağına inanmıyorum. Olacağı söylentileri de doğru çıkarsa biz kimsenin aklına vicdanına gem vuracak değiliz. Kesinlikle söylemeliyim ki AK Parti Davasına, AK Parti Sevdasına, AK Parti Liderine gönül vermiş bir kişi herhangi bir siyasi partiye geçmez. Bu yüzden geçiş söylentileri sadece söylentiden ibarettir” şeklinde açıkladı.

SAĞLIK İL MÜDÜRÜ NE ZAMAN ATANACAK

Samsun yeni Sağlık İl Müdürünün kim ve ne zaman açıklanacağını belirten Başkan Göksel, “Samsun sağlıkta yeni bir yapılanmaya geçerek Sağlık Müdürlükleri vekile düştü. Yeni sağlık il müdürünün kim olacağı hakkında bir bilgi veremeyiz ama Samsun’dan Sağlık Bakanımız varken bunun uzun süre muallakta kalması beklenemez yaklaşık en geç bir ay içerisinde yeni Sağlık il müdürünün değerlendirmesini yaparak en kısa sürede açıklayacağına bekliyoruz” şeklinde değerlendirdi.

FINDIK ÜRETİCİSİ BEKLESİN

Fındık üreticisinin mağduriyetini engellemek adına Hükümet bir müdahale rakamı açıkladı diyen Başkan Göksel, “ Fındık üreticinin tüccar zararına uğramamaları adına 10 TL Giresun yağlı fındığı 10,5 TL olmak üzere bir taban fiyatı açıkladı. Bu bazı yerlerde yanlış anlaşılarak fındık fiyatının bu olacağı yönünde konuşuldu. Bu tamamen yanlıştır. Fındık üreticinin 10 TL altına fındık vermesini engelleyerek üreticinin 10 TL üzerinde fındığının satabilmesine olanak sağlamıştır. Hükümet 10 TL altına tüccara fındık vermeyin satamazsanız getirin ben alacağım demiştir. 10 TL taban fiyatı olup üstüne alıcı bulabildiği kadar çıkması ve satışı mümkündür.  Fındık üretici acil ihtiyacı varsa Fındık ofisine 10 TL’ye versin ama acil ihtiyacı olmayan vatandaşların ise bir süre daha bekleyerek fiyatların 10 TL üzerine çıktığında ürününü satsın kazanç elde etsin” şeklinde Fındık üreticine bilgi verdi.

SAMSUN EKONOMİSİ

Samsun AK Parti İl Başkanı Muhharem Göksel, “Samsun’da ki kongre sürecince şuana kadar yaşananların ziyadesinde daha nezih ve şık bir şekilde geri kalan ilçe kongrelerimizi tamamlayacağız. Sağlık Bakanlığının Samsun için düşündüğü yatırımlar var bunları da hızlı bir şekilde projeleri tamamlanarak faaliyete geçirmeyi arzuluyoruz. Çarşamba ve Havza’da yapımı devam eden Organize Sanayilerimizi bir an önce faaliyete geçirerek yatırımcıları çekebilirsek Samsun ve ekonomisi açıcından çok daha güzel günlere adım atmış olacağız” diyerek sözlerini dile getirdi.

Haber: Gül Su GÜNDÜZ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.