Haber Aramızda | Samsun Haberleri

AMAN DİKKAT ! Bu Cezalar Fena Can Yakıyor !!!

AMAN DİKKAT ! Bu Cezalar Fena Can Yakıyor !!!
148 views
12 Mart 2016 - 12:03

 

Sadece işe giriş bildirgesinin verilmemiş olması nedeniyle kesilen ceza tutarı iki asgari ücret, yani sigortasız çalıştırılan işçi başına günümüz itibariyle 3.294 TL .

İşyeri bildirgesinden ve aylık prim ve hizmet belgelerinden her için ayrı ayrı kesilen cezaları da eklediğinizde, ceza tutarı on binlerce lirayı, hatta kimi zaman yüz binlerce lirayı bulabiliyor.

Bu cezalar kayıt dışı işçi çalıştırma fiilinin tekrarı halinde ise, katlanarak artıyor.

Şöyle ki,

Sigortasız işçi çalıştırıldığının tespit edilmesini müteakip aynı işyerinde  bir yıl içinde ikinci defa sigortasız işçi çalıştırıldığı tespit edilirse, o zaman ceza tutarı işçi başına beş asgari ücrete, yani bu gün itibariyle 8.235 TL’ye çıkıyor.

Kanun koyucu uygulanacak cezayı 5510 sayılı yasanın 102. maddesinde şöyle açıklamış.

“ İşyeri esas alınmak suretiyle bildirgenin verilmediğine ilişkin; mahkemenin karar tarihinden, Kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarının tespit tarihinden, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının denetim elemanlarının rapor tarihinden, bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kamu idareleri ile kanunla kurulan kurum ve kuruluşlardan alınan bilgi veya belgelerin Kuruma intikal tarihinden itibaren bir yıl içinde bu bendin (2) numaralı alt bendinde sayılan durumlardan biriyle tekrar bildirge verilmediğinin anlaşılması halinde, bildirgeyi vermekle yükümlü olanlar hakkında bu defa her bir sigortalı için asgari ücretin beş katı tutarında idari para cezası uygulanır.”

Ne var ki, bir yıllık sürenin ne zaman başlayıp ne zaman sona erdiği konusunda farklı kesimler tarafından  farklı yorumlar yapılmakta, haliyle vatandaşlar  farklı farklı cezalara muhatap olabilmektedir.

Şöyle bir örnek vereyim sizlere.

SGK’nın denetim memurları tarafından 10/6/2015 tarihinde yapılan denetim sırasında 18/1/2015 tarihinden itibaren sigortasız çalıştığı tespit edilen bir işçinin işe giriş bildirgesinden dolayı 2 asgari ücret tutarında ceza kesildikten sonra, aynı işyerinde 25/4/2016 tarihinde yapılan denetim sırasında 23/2/2016 tarihinden itibaren sigortasız çalışan başka bir işçiye daha  rastlanılmış ise, bir yıllık süre olarak;

İki denetim arasında geçen süreyi (10/6/2015 – 25/4/2016 tarihlerini) esas alırsanız, bir yıl içinde iki defa sigortasız işçi çalıştırılmış olması nedeniyle ikinci defa yapılan tespitten dolayı 5 asgari ücret cezaya muhatap kalınması gibi bir durum ortaya çıkıyor.

İlk defa sigortasız işçi çalıştırmaya başlanılan tarih ile ikinci defa sigortasız işçi çalıştırmaya başlanılan tarihi (18/1/2015- 23/2/2016)  esas alırsanız, iki tarih arasında bir yıldan fazla bir süre geçmiş olması nedeniyle, ikinci defa yapılan tespitten dolayı   o zaman da 2 asgari ücret cezaya muhatap kalınması gibi bir durum ortaya çıkıyor.

Hangisi doğru derseniz, bizim fikrimiz, yasanın lafzına bakılması ve  bir yıllık sürenin mahkemenin karar tarihinden veya denetim memurlarının rapor tarihinden  itibaren başlatılması ve aynı işyerinde  ikinci defa yapılan denetim tarihine veya mahkemenin karar tarihine bakılması yönünde olacaktır.

Tabi ki, her zaman olduğu gibi bu yasa maddesinin  yorumunda da esas olan SGK’nın görüşü olacaktır.  Daha fazla geç kalınmadan bu konuda SGK tarafından bir açıklama yapılmasını bekliyoruz.

 

sgkrehberi.com

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    <