Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Bağımlılıkla Mücadelede Kamu Politikaları Sempozyumu Başladı

Bağımlılıkla Mücadelede Kamu Politikaları Sempozyumu Başladı
27 views
29 Nisan 2023 - 3:10

Samsun Valiliği, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Samsun Üniversitesi (SAMÜ), İl Sağlık Müdürlüğü ve Samsun Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile Bağımlılıkla Mücadelede Kamu Politikaları Sempozyumu birçok uzman bilim insanın katılımıyla başladı.

 

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyuma; Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Samsun Büyükşehir Belediye (SBB) Başkanı Mustafa Demir, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, SAMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Selahattin Kaynak, Cumhuriyet Savcısı İsmail Oran, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üye. Muhammet Ali Oruç, İl Emniyet Müdürü Nihat Özen, İl Jandarma Komutanı Ömer Ersever, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Ahmet Bahadır, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda akademisyen katıldı.

 

İki gün sürecek sempozyumun ana teması “Ulusal ve Uluslararası Düzeyde Bağımlılıkla Mücadele Politikaları” şeklinde belirlendi. Etkinlikte bir halk sağlığı sorunu olan madde bağımlılığı ve davranışsal bağımlılıklar konusunda alanın bilim uzmanları bilgi birikimlerini paylaşacak ve alınması gereken tedbirler politikalar bağlamında kamu kurum temsilcileri ile tartışılacak.

 

Sempozyumda bağımlılıkla mücadelede kamu politikaları temasına uygun olarak alanda çalışan akademisyen ve profesyonellerin araştırmalarını sunacakları sözlü bildirilerden oluşan oturumların yanı sıra, kamu politikaları alanına yönelik davetli konuşmacıların yer aldığı oturumlar, ulusal ve uluslararası bağımlılıkla mücadele yönetimi modellerinin anlatılacağı paneller ve poster bildiriler de yer alacak. Konuyla ilgili zengin bilimsel programla deneyimler paylaşılarak, politikalar kapsamında alınması gereken tedbirler ve uygulama örneklerinin tartışılması hedefleniyor.

 

Samsun Valisi Zülkif Dağlı: “Çözüm mekanizmaları oluşturmamız gerekiyor”

Bağımlılıkla ilgili önemli noktanın bir araya gelebilmek olduğunu vurgulayan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Bağımlılık herkesi ilgilendiren bir konu. Burada topyekûn bir mücadele vermemiz gerekiyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi de Resmî Gazetede yayınlanmak suretiyle güzel bir çalışma gerçekleştirdi ve Bağımlılıkla Mücadele Merkezi’ni kurdu. Bu yıl itibari ile Üniversitemizde Bağımlılıkla Mücadele dersi de verilmeye başlandı. Bağımlılığı önlemeye yönelik çalışmaların giderek artması için tüm kamu kurumlarının, üniversitelerin ve sivil toplum kuruluşların, halkımızla beraber el birliğiyle bilimsel yöntemler ışığında, çözüm mekanizmaları oluşturmamız gerekiyor.” diye konuştu.

 

SBB Başkanı Mustafa Demir: “Bağımlılıkla mücadelenin çok zor olduğuna şahit olduk”

Bağımlılıkla mücadelenin en etkili çözümünün bağımlılığı çok iyi kavrayıp, imkân ve kabiliyetleri bir araya getirmek olduğunu söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye (SBB) Başkanı Mustafa Demir, “Bağımlılıkla ilgili SBB olarak bir takım çalışmalarımız oldu. Bağımlılıkla, teşhis-tedavi ile topluma kazandırma merkezi projesi için bakanlığa teklifte bulunduk. Gerçekleştirmek istedik fakat önümüze farklı noktalar çıktı. Bu mücadelenin çok zor olduğunu gördük. Sağlık Bakanlığı, Aile Bakanlığı, belediyeler ve üniversiteler de işin içerisinde. Dolayısıyla böylesi yoğun bir ortamı yönetmekte zorluklar çekebiliyoruz.” dedi.

 

“En çok çalışma yapılması gereken alan, bağımlılığın çıkış noktası”

En çok çalışma yapılması gereken alanın, bağımlılığın çıkış noktası olduğunu aktaran Başkan Demir, “Bu duruma engel olmak için bağımlılık maddelerinin satış yapıldığı ve üzerinden menfaat elde eden kişilerle, bağımlı olanların irtibatının kesilmesi sağlanmalıdır. Bağımlılık bütün yerel yönetimlerde tekrardan tartışılıyor. Samsun’da 1 milyon 400 bin nüfusumuz var. Bütün imkan ve kabiliyetlerimizi bağımlılık karşısında kullanıyoruz. Bağımlılığı Samsun nüfusu üzerinden değerlendirip önlemler almaktayız. Bağımlı olan her kim ise onunla ilgili politikalarımız mevcut. Çocuk, ebeveyn, genç fark etmeksizin her kesime ayrı politika uyguluyoruz. Bağımlılık yollarından uzaklaştıracak bir partner, bir destek ortaya çıkarmak gerekiyor. Bu hususta, bağımlılıkta aile kavramı çok mühim.” diye konuştu.

 

Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal: “İnternet de artık bağımlılık oluşturuyor”

Sempozyumda önemli açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, internetinde artık bir bağımlılık haline geldiğini belirterek “Bağımlılığa giden yolda, bireyin kendi isteği ve arayışının olması, haksız ama yüksek kazanç yolu olarak görülmesi nedeniyle de ulaşım ve erişimin bilinçli olarak kolaylaştırılması, iletişim özellikle de internet ortamının sağladığı kolaylıklar, her geçen gün tehdidi daha da büyütmektedir. Zira internet de artık bağımlılık oluşturmaktadır.” ifadelerini kullandı.

 

“Farkındalık sosyal sorumluluk olarak görülmeli”

Küreselleşen dünyada kapalı bir toplum üretme ya da bireyin kendi dünyasına kapanarak hayatını sürdürme şansı kalmadığını belirten Rektör Ünal, “Fıtratı gereği uyarılan insanın, erişme çabası, yönlendirilebilmekte; sentetik vb. maliyeti düşürülen, ya da ayağı alışsın diye bedavalaştırılan ilk erişimle çoğu zaman geri dönüşü olmayan bir yola girilmektedir. İradi olan bu eylem, aslında irade zaafı ya da kimlik ve kişilik sorununun bir sonucu olarak zuhur etmektedir. Bulaş sonrası başlayan bağımlılıkla mücadelede, hem bireyin kurtulma şansı düşük, üstelik zahmetli ve ekonomik olarak da maliyeti oldukça yüksektir. Dolayısıyla mücadelede bağımlılık öncesini, insanlık için beka sorunu olarak görmek gerekmektedir. Farkındalık, güçlü irade ve sağlıklı bir kişilikle bulaşmanın önüne geçilmesi sosyal sorumluluk olarak görülmeli ve her kurum ve birey elini taşın altına koymalıdır.” şeklinde konuştu.

 

“Bağımlılık dünyanın geleceği için büyük bir tehdit”

Bağımlılığın dünyanın geleceğini tehdit altına aldığını ve önemli bir halk sorunu olduğunu kaydeden Prof. Dr. Yavuz Ünal sözlerine şöyle devam etti:

 

“Kronik bir beyin hastalığı olarak özellikle gençlerimizi tehdit etmektedir. Haz/ödül merkezli başlayan hastalık sonrasında kişiyi içinden çıkmakta oldukça zorlayan bir sürece dahil etmektedir.  Bu nedenle ergenlik dönemi ve üniversite yıllarında gençlerimize doğru yaşam alışkanlıkları kazandırabilmek ve en önemlisi de hayır diyebilme becerisi kazandırıp maddeye eğilimi ortadan kaldırmak en doğru yaklaşım olacaktır.”

 

“Madde bağımlılığı ile birlikte davranışsal bağımlılıklar da artıyor”

Yakın zamanda geçirdiğimiz pandemiyle birlikte evde geçirilen zamanın arttığını ve sosyal kısıtlamalarla beraber teknolojiye daha fazla maruz kaldığımıza işaret eden Rektör Ünal, “Madde bağımlılığı ile birlikte davranışsal bağımlılıkların da artmasına özellikle teknoloji bağımlılığı ve kumar bağımlılığını gün yüzüne çıkmasına sebep olmuştur. Gençlerimiz için büyük bir tehdit oluşturan bu durumla mücadele tek başına sağlık profesyonellerinin olmayıp multidisipliner bir yaklaşımla tüm kamu ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının da işbirliği içinde olması gereken bir mücadeledir.” diye konuştu.

 

“Bağımlılıkla mücadelede kamu politikalarını paylaşmak önemli”

Bu noktada bağımlılıkla mücadelede kamu politikalarını paylaşmanın önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yavuz Ünal, ”Kurumların bu anlamdaki yaklaşımlarını incelemek ve yapılması gerekenleri bunlara göre planlayabilmek önemli hale gelmektedir. İlimizde paydaş kurumlar olan Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Samsun Üniversitesi ve İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte yaptığımız bu sempozyum ile bağımlılıkla mücadeleyi mercek altına alarak birçok boyutuyla incelemek ve alandaki ilgili uzmanları ve katılımcıları bir araya getirerek tartışabilmeyi hedefledik.” dedi.

 

Rektör Ünal, konuşmasını şöyle tamamladı: “İki gün boyunca sürecek olan sempozyumda çeşitli kamu kurumlarının mücadele politikaları, Dünya Sağlık Örgütünün yaklaşımı ile ulusal ve uluslararası iyi uygulama örneklerini birlikte tartışmaya çalışacağız. Mücadelede görev alan herkes için oldukça verimli bir sempozyum olacağına inanıyorum. Yurt dışından ve çeşitli şehirlerden gelerek sempozyumumuza değerli bilgileri ile katkı sağlayan tüm konuşmacılarımıza teşekkür eder, herkes için güzel bir sempozyum olmasını, ortaya çıkan katkı ve önerilerin olumlu izler bırakacak aktivitelere dönüşmesini dilerim.”

 

SAMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Kaynak: “Bağımlılık, sağlık sorunu olduğu kadar aynı zamanda sosyal bir sorundur”

Bağımlılığın olduğu yerde şiddetin de olduğuna dikkat çeken Samsun Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Selahattin Kaynak, “Bağımlılığın olduğu yerde kanunlara karşı muhalif davranma, yoksulluk ve işsizlik vardır. Bağımlılık, sağlık sorunu olduğu kadar aynı zamanda sosyal bir sorundur. Bağımlılığın oluşmasına muhtemel sebep bireyin kendisi, ailesi, toplumun kendisiyken, bağımlılığın mücadelesinde de aynı faktörlere ihtiyaç duymaktayız.” dedi.

 

6 oturumda 27 bildiri sunumu yapılacak

Sempozyum açılış konuşmaların ardından Üsküdar Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tayfun Uzbay tarafından ‘Hazdan Bağımlılığa’ adlı konferans verildi. Bağımlılıkla Mücadelede Kamu Politikaları Sempozyumu Bilimsel Programının birinci gününde ‘Koruma-Önleme-Farkındalık Çalışmaları’ ikinci gününde ise “Bağımlılıkla Mücadelede Tedavi ve Rehabilitasyon Çalışmaları” üzerine bilimsel çalışmalar katılımcılarla buluşturuldu. Sempozyumda 6 panelle birlikte 6 oturumda 27 bildiri sunumu yapılacak.

 

Sempozyumda sunulan özet bildiriler ve isteğe göre tam metin bildiriler hakemlik sürecinden geçirilerek sempozyum bildiri kitabında yayınlanacak. Kongreye katılan tüm katılımcılara kongre sonunda “Katılım Belgesi” verilecek.

 

Kongre ile ilgili tüm bilgilere bmkps.omu.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

<