Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Aydın’dan Yasak Elma’ya Tepki

Aydın’dan Yasak Elma’ya Tepki
12 views
25 Kasım 2022 - 2:40

FOX TV’de yayınlanan Yasak Elma son bölümünde yer alan bir sahne sağlık camiasını ayağa kaldırdı. Hürriyet Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Nermin Aydın, Hemşirelik mesleği ile ilgili alakasız ve uygunsuz ifadelerin yer almasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

 

Hürriyet Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Nermin Aydın yaptığı açıklamada;

“Hemşirelik mesleği kutsal bir meslektir. Hastayı fiziksel, ruhsal ve sosyokültürel boyutta bütüncül olarak değerlendirip hemşirelik tanılarıyla hasta bakımı verip hastanın tedavisinde aktif rol alarak profesyonel hizmet veren bir meslek grubudur. Kendim de bu meslek grubuna dahil, aktif olarak çalışan ve layıkıyla görevimi yerine getirdiğime inanan bir sağlık neferi olarak Fox TV’de yayınlanan “Yasak Elma” dizisinde hemşirelik mesleğiyle alakalı uygunsuz ifadelerin yer almasını kabul etmiyorum.

 

Böylesine değerli bir mesleğe, mesleğimize atfedilen bu sözleri mizah anlayışının dışında bulup hakaret boyutuna ulaşmasından dolayı kınıyorum. Bunun gibi video kliplerde, filmlerde ve dizilerde mesleği itibarsızlaştıran programların içeriğinde yer almak istemiyoruz. Bahsi geçen bölümde çaycılık küçük görülecek bir iş alanı değil ya da çay ikram etmek beni küçültmez. Ancak kutsal bir meslek grubunu aşağılamak, yaptığı mesleği küçümsemek ve içeriğini bilmeden senaryoya dahil etmek kabul edilemez. Senaristleri artık hemşirelik, ebelik ve diğer sağlık çalışanlarının görev tanımını bilerek ve mesleğin aldığı eğitim düzeyi hakkında fikir sahibi olarak senaryoya dahil etmesini istiyoruz.

 

Hürriyet Sağlık Sen olarak bu ve bu gibi meslek hakkında halkımızda farklı algılar yaratabilecek tüm projelerin takipçisi olduğumuzu bildiriyor, Yasak Elma dizisi senaristlerini de tüm hemşirelerimizden özür dilemeye davet ediyoruz” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

<