Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Ayvacık Adeta Savaş Veriyor

Ayvacık Adeta Savaş Veriyor
152 views
15 Mayıs 2016 - 18:18

Türkiye’nin Saklı Cennet’i Ayvacık’ta 270 hektar alanın imar planının oluşturulması amacıyla çalışma başlatan Başkan Mustafa Belur 1,5 yıldır adeta engellemeler zinciriyle savaşıyor.

Başkan Mustafa Belur, “Şuan gördüğümüz Ayvacık’ın imar planı 1991 yılında burası köy halindeyken yapılmış bir planı var. Bu plan günümüzün şartlarını karşılamıyor. İmara açılacak alan değil hali hazırda haritası olan ilçenin hangi ölçeklerde imar yapılacağı henüz netleştirilmedi. Biz buranın ekolojik dengesini bozmak istemiyoruz. Turizm merkezlerinde yapılabilecek mimariyi yapmak istiyoruz. İlçemizde tarım alanı yok. Birinci sınıf tarım arazisi yok. Birinci sınıf tarım arazisi olmayan bir yere ısrarla tarım arazisi demek bir akıl tutulmasıdır. Bizim derdimiz imara açmak değil imara açılan alanların mimarisini korumak. Sonuçta biz Samsun’un gelişmesini istiyoruz. Ama mevcut olan güzelliklerini muhafaza ederek, çevresini ve ekolojisini bozmadan  koruyarak gelişmeliyiz. Şuan Ayvacık şehir merkezsi derenin kenarına sıkışmış ve çarpık bir mimariye sahip. Gelişen bir ayvacık var ve gelişirken de bunun planını yapmalısınız. Plansız bir şehir gelişemez. Avrupa gelecek yüzyılın planlarını yapıyor ve ona göre hareket ediyor. Biz burayı planlamazsak 10 sene sonra Ayvacık’ın tepelerinde, şehrin banliyölerinde kirli yapılaşmaya nasıl müdahale edeceğiz. İleride uzun göl olmamak adına biz şimdiden bir planlama yapmak istiyoruz. Biz 10 sene sonra uzun göl gibi ‘ne yaptık biz’ dememek için şuan burayı planlamak istiyoruz. “

 

“Araplar şuan Ayvacık’ta otel yapamıyor. Bir tane Suudi Arabistanla ortaklı bir Türk firmamız Ayvacık’ta 33 dönümlük yer aldı. Lakin şuan o yerde ne yapamıyor, çünkü aldığı yer düzlük taşlık tepelik bir alan. Aldığı yer yanlış değil ama Ayvacık’ın bir planı yok plan yapamıyoruz bu yüzden buraya şu ölçekte otel yapacaksınız diyemiyoruz. Plana engel olan bir takım siyasi görüşlerin arka planındaki sivil toplum kuruluşları, odalar ve mimarlar temsilcileri, ziraat mühendisleri odaları. 1,5 yıldır Toprak Koruma Kurulu Ayvacık’taki planı onaylamıyor. Bunun sebebi çoğunluğu sağlayamadıklarından ve bu çoğunluğu neden sağlayamadıklarını anlamadığım gibi, ilçemizi planlayamıyoruz. Bu ilçenin planına engel olan bazı çevreler, bu ilçenin ekolojik yapısını ve mimarisini korumamızı sağlayacak olan plana ret oyu vererek engel oluyorlar. Bunu anlayabilmiş değilim, yaşananlar şaka gibi birçok yatırımın da ilçeye gelmesinin bu sebeple önü engelleniyor” diye belirtti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

<