Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Çakmak, ‘Nöbet Ücretlerine Dokunmayın’

Çakmak, ‘Nöbet Ücretlerine Dokunmayın’
22 views
08 Mayıs 2021 - 1:35

Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından geri istediğini belirterek bu olaya tepki gösterdi.

 

Başkan Çakmak yaptığı açıklamada;

“Sağlık Bakanlığı Danıştay’ın verdiği bir karar sonucunda riskli birimlere hizmet veren sağlık çalışanlarına ödenen % 50 artırımlı nöbet ücretlerini geri istemektedir. Bu kimi çalışan arkadaşlarımız için 10 Bin TL’ye yakın bir geri ödemeyi içermektedir.

 

Konu ile ilgili olarak Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın ve Bakanlık Hukuk İşleri Genel Müdürü Av. Adem Keskin’le Genel Başkanımız Önder Kahveci birer görüşme gerçekleştirmiş Bakanlığın geriye dönük ödemeleri talep etmemesini istemiştir.

 

Pandemi döneminin zor koşulları ve çalışanların yaşadıkları mali kayıplara da vurgu yapılarak bu yönde talepte bulunan kurumlarında bundan vazgeçirilmeleri gerektiği kendilerine iletilmiştir.

 

Sağlık Bakanlığı’na açık çağrıda bulunuyoruz; Sağlık çalışanlarının emeği ve alın terinin karşılığı verilmez iken üstüne birde geriye dönük olarak tahsilata geçilmesi kabul edilemezdir.

 

Tutulmuş nöbetin alınmış ücretini bile geri istemekle ne yapılmak istendiğini anlamak mümkün değildir. Sağlık Bakanlığı’ndan inisiyatifini bir kerede çalışanlar lehine kullanmasını istiyoruz.

 

Pandemi döneminde sağlık çalışanları daha ne kadar mağdur edilecek, hangi hakları ellerinden alınacak bilemiyoruz.  Sağlık çalışanlarının emek verdikleri bir haklarını elinden almaktaki dertleri nedir anlamıyoruz.

 

Bakanlık vicdanları sızlatan, sağlık çalışanlarına karşı apaçık bir haksızlık olan bu kararından bir an önce dönmelidir. Çalışanın emeğini ve alın terini mahkemelere taşımaktan vazgeçmelidir. Hakkını teslim etmeli, hukukuna sahip çıkmalıdır.

 

Türk Sağlık-Sen olarak bu konuda girişimlerimiz devam edecektir. Nöbet ücreti konusunda mağdur edilen tüm çalışanlara her konuda destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

eşya depolamauluslararası evden eve nakliyatuluslararası evden eve nakliyat