Haber Aramızda | Samsun Haberleri

‘Carmen’ Dans Ediyor

‘Carmen’ Dans Ediyor
11 views
05 Aralık 2022 - 0:44

Bale ve flamenkonun muhteşem uyumu 3 Aralık’ta Samsun Devlet Opera ve Bale’sindeydi.

 

Yeni sanat sezonunu yepyeni eserlerle açan Samsun Devlet Opera ve Balesi, dünyaca ünlü kadın karakter “Carmen”in bale yorumuyla sezona devam ediyor.

 

Fransız yazar Prosper Mérimée’nin “Carmen” isimli romanından dünyanın en ünlü operalarından biri olan “Carmen”i yaratan Georges Bizet’in muhteşem müziği, klasik bale ve flamenkoyla harmanlanarak yepyeni bir anlam kazanıyor.

 

İspanya’nın Sevilla kentindeki bir tütün fabrikasında çalışmakta olan asi güzel Carmen’in Don Jose ve Escamillo ile yaşadığı gelgitli ve kural tanımaz aşk ilişkisini anlatan iki perdelik bale eseri “Carmen”, koreograf ve libretto yazarı Carlos Vilan’ın orijinal koreografisiyle sahneye koyuluyor.

 

Eserin müzik düzenlemesi Tulio Gagliardo Varas’a ait. Orkestrayı ise dönüşümlü olarak Tulio Gagliardo Varas ve Kıvanç Tepe yönetecek. Dekor Tasarımı Tayfun Çebi’ye Kostüm Tasarımı ise Gülay Korkut’a ait. Eserin Işık Tasarımını Oğuz Murat yılmaz yaptı. Başkemancı ise Didem Tepe.

 

3 Aralık 2022 Cumartesi akşamı Samsunlu sanatseverlerin büyük ilgisiyle karşılanıp dakikalarca ayakta alkışlanan Aydın Gün Salonu’ndaki Prömiyer gösterimi sonrası 5 ve 22 Aralık akşamları tekrar sahnelenecek olan “Carmen” balesi için biletler biletinial internet sitesinden ve Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesinden alınabilir.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

<