Haber Aramızda | Samsun Haberleri

CHP Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akcağöz’den Çarpıcı Samsun Açıklaması

CHP Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akcağöz’den Çarpıcı Samsun Açıklaması
95 views
09 Kasım 2016 - 19:05

CHP Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akcağöz,  Haberaramizda.com’a yapmış olduğu özel röportajda Samsun ve 15 Temmuz süreci ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

“FETÖ/ PDY Örgütünün bu denli vatandaşı karşısına alabileceği, devlete ve millete silah doğrultabileceğini 15 Temmuz’da gördük” diyen Akcagöz, “Yıllar yılı Fethullah Gülen cemaatinin Türkiye’de örgütlendiğini bilmeyen yoktu. Bunun içerisinde esnafından, kamuda yetkili birçok insanlara kadar bunlardan çıkıyor. 15 Temmuz’dan sonra peyderpey yargıda, adliyede, sağlık sektöründe ve bunun gibi kamu kurumlarında yapılanmalar olduğuna dair bilgiler var” dedi.

HUKUKA GÜVEN SARSILIYOR

Yaklaşık 4 ay olmasına rağmen operasyonların ve OHAL’in halen devam ettiğini açıklayan Akcagöz, “30 bini tutuklu, 80 bin FETÖ/PDY örgütü şüpheli insan bulunuyor. OHAL uzatılması gerekli değildi, bu uygulanmadan da operasyon yapılabilirdi. OHAL’e göre gözaltına aldığınız şahsı 30 gün tutabiliyorsunuz bunu 2 günde ek tedbirler ile de yapabilirlerdi. Olağan üstü hal (OHAL) rejimi yanında çok farklı uygulamaları da beraberinde getiriyor. Birçok kişi hak mahrumiyeti yaşıyor. Gerçekten masum insanlara da yurtdışına çıkma yasağı getiriyor. Bu tür uygulamalar hukuka ve hukuk devletine olan güveni sarsıyor” diye söyledi.

OPERASYONLAR YETERLİ Mİ?

Başkan Akcagöz, “Devlet kendi imkanlarıyla ulaşmak istediği yerlere kadar ulaştı. Daha da ulaşacağı yerler varsa mutlaka bunlara da ulaşmalıdır. Yalnız bir çelişki var ortada, bunların zamanında cemaat dedikleri, Fethullah Gülen hoca efendi dedikleri adam şimdi birden FETÖ oldu, elebaşı oldu, hizmet harekatı dedikleri yapılanma ve terör örgütü oldu. O yıllarda beraberlerdi, bunları da görmek lazım. 80 bin insan şimdi şüpheli durumunda, acilen artık yargılamanın başlaması ve suçlu suçsuz ayrılması gerekiyor” diye kaydetti.

YARGI SÜRECİ ACİLEN BAŞLAMALI

Akcagöz, “CHP Genel başkanımız mağdurların yanında olacağız dedikten sonra il başkanlığımıza da durumunu bildiren yardım talep edenler mutlaka geldi. Bir hukukçu olarak da söylüyorum. Eğer gerçekten bir suça bulaşmışlık,  terör örgütleriyle bağlantıları varsa, sonuna kadar ceza almalılar. Haklı ve haksızı ortaya çıkaracak olan bağımsız yargıdır. Operasyonlarda iki kavram ortaya atılıyor iltisak ve müzaheret yani bağlantılı olma ve yardım etme durumu. Hükümet 17-25 Aralığı baz aldıklarını söylüyor. Bu süreçten önce AKP’li olup ta zaman gazetesine abone olmayan kaç kişi var.  Ya da bunların dershanesine, okuluna gitmeyen kaç kişi var. Bank Asya’yı beraber açmadınız mı? Şimdi operasyonlara bakıldığında gazete aboneliğinden, Bank Asya’da hesabı olmasından dolayı zan altında bırakabiliyorsunuz. Yargılama başlayınca bunlar elbette gün ışığına çıkacaktır” şeklinde konuştu.

SAMSUN HAVAALANINDA VAHİM TABLO

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethederken kuzeyden gelen saldırıları defetmek için Rumeli hisarını yaptırdı diyen Akcagöz, “O devasa Rumeli hisarı bile 3 ayda yapıldı. Samsun Çarşamba Havaalimanında pistin çöktüğünden bahsediliyor ve bu yüzden 3 ay o pistin kapatılacağı açıklanıyor. Oraya bir hisar dikilmeyecek bir kale yapılmayacak, bu zaman dilimi afaki uzun bir süre. Maksat ve amaç nedir diye akıllara soru düşüyor. Bir iddia daha var ki kulağımıza gelen, ihaleyi alan şirket 1 yıllığına taahhüt etti bu çalışmayı diye. Bizlere 3 ay söyleniyor ama bu iş 5 – 6 ayda  bitirecek böyle bir opsiyonu var mı bunu bilmiyoruz. Bunun kamuoyuna açıklaması gerekiyor. 6 ay Samsun’un havaalanından yoksun kalması herkes için zora sokacaktır. Artık havaalanlarını neredeyse her kesim insan öğrencisi, askeri, hastası olanlar ve işadamları kullanmaya başladı. Demir yolunun 2 yıl kapatılması ardından havaalanının bu durumda kapatılmasını Samsun’da ticaret ile uğraşan işadamlarının bir araya gelip Samsun ekonomisine vereceği zarar düşünmeli” diye anlattı.

BEN BİLİRİM ZİHNİYETİNDEN SAMSUN KURTULMALI

Samsun çok güzel bir kent ve bu kenti gerçekten Samsun’u düşünen ve seven kişilerce yönetilmesi gerektiğinin altını çizen Akcagöz, “Samsun güzel bir şehir ama siyaseten de güzel insanlar tarafından yönetilmesi gerekiyor.  Herkonu da sporda siyasette, ticarette, ekonomide Samsunlu duyarlılığı taşıması gerekli. Açık görüşlü olmak zorunda yöneticiler. Hiç kimse herkes gibi düşünmek zorunda değil. Yalnızca ben bilirim düşüncesi içinde olanlar her zaman kaybetmiştir. Fakat AKP’li belediyeler maalesef bu şekilde yönetiyorlar.  Yusuf Ziya Yılmaz Samsunda Büyükşehir Belediyesinde sandalye sayısına göre istediği kararı çıkartır ama bu onu demokratik yapmaz. Avrupa’da bu işler daha demokratik, azınlıkta kalan mecliste sandalye sayısı yetmeyen yeşiller partisinin bile bir söz hakkı var, haklı talepleri varsa değerlendirilir. Maalesef Samsun’da böyle değil” diye ifade etti.

SAMSUN’DA ORANTISIZ HARCAMA

CHP Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akcağöz, “Samsun’da son yıllarda orantısız harcamalar mevcut, bu Atakum’da, ilkadım’da,  Canik’te ve diğer birkaç ilçede de mevcut, yeri geldiğinde bunların tek tek açıklamasını sorgusunu yapacağız. Büyükşehir Belediyesi birçok yeri borçlarından dolayı ihaleye çıkarttı ve yer satmaya başladı. Borcun varsa düzenli harcama periyodu ortaya koyarsınız, har vurup harman savurmazsınız. Bunlar Samsun için ciddi kayıplar yaratacaktır” dedi.

BİZ SAMSUN’UN SORUNLARINI GÖREN TARAFIZ

Samsun’da birçok sorunda olduğu gibi Bafra içme suyu boruları ve Çarşamba ovasında kurulan lojistik köyün sorunlarını anlatan Akcagöz, “Bafralıların kanserojenli borudan yıllardır içme suyu içtiği ortaya çıktı. Biz Bafra’da bu konuyu araştırdık ve açıklamasında da bulunduk. Şimdi biz bunu söyledik Bafra halkı bizi desteklemezse, kanserli borudan su içmeye devam eder hem de kamuoyunda gündem oluşturmaz. Bafra’da durum o kadar endişe vericiydi ki oradaki müdürlerden birisi ‘ bu işin üzerine çok gitmeyin zaten kanser olan olmuştur, ölen ölmüştür’ bu dehşet verici bir iddia. Şimdi Lojistik köyde aynı şekilde, oradaki sorunların bizler üzerine durduğumuz da orada faaliyet gösteren köylünün de bizim yanımızda durması gerekli ki bizlerde sonuna kadar onların hak ve hukuklarını kamuoyu önünde savunmaya devam edelim. Dernek ve sivil toplum örgütü olarak bir çatı kurulsa ben bir hukukçu olarak da hiç siyasete bulaştırmadan yanında olur desteğimizi sürdürürüz” şeklinde konuştu.

BİZ KAN VE GÖZYAŞI DİNSİN İSTİYORUZ

1 Kasım seçimlerinden çıkalı henüz 1 yıl geçti diyen Akcagöz, “ Türkiye’de yüzde 50’ye yakın oy alan ve geri kalan yüzde 50’yi hiç tanımayan bir siyasi irade var. Mutlak irade olarak bir tek kendisini görüyor. Hiçbir demokratik yapı içinde, siyasi iktidarı ele geçiren iktidar partisi kendini mutlak irade olarak görmez. Kendini mutlak ve sınırsız irade olarak görenlerin hepsi krallardır, mozaklardır, padişahlardır onlarda bugün toprağın altında. Biz parlamenter demokrasiyi yaşatmak için buradayız. Kimse kimse gibi düşünmek zorunda değil. Türkiye Kürdü ile, Türkü ile, Alevisi, Sünnisi ile Lazı ile Çerkesi ile çok güzel bir ülke. Kim neye inanıyorsa inansın, Türkiye Cumhuriyetinde bu topraklara aitiz. Kardeşlik samimiyet ve dostluk bağı kurmak bu topraklarda çok kolay, yeter ki el uzatılsın. Ancak yıllarca kan ve gözyaşı aktı akmaya da devam ediyor bizler bunların dinmesi ve barışın gelmesini istiyoruz” diye ifade etti.

 

Akasyamhaber – Gül Gülsüm GÜNDÜZ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.