Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Kuş Cenneti Cehennem Oldu

Kuş Cenneti Cehennem Oldu
26.974 views
30 Aralık 2018 - 21:02

Samsun’da Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde bulunan yüzlerce çeşit hayvan tehlikede. Kimliği belirsiz 3 kişi tarafından onlarca kuşun vurularak katledildiği iddiası basına sızdı.

 

 

Kuş Cenneti’nde onlarca kuş, hayvan için özelleştirilmiş bölgede kimliği belirsiz kişiler tarafından heba oluyor.

Eski Doğanca Belediye Başkanı, şimdiki Samkuş Başkanı M.G., Alan Birlik Başkanı ve S.D.’nin bölgenin denetim altında bulunmamasını, alanda serbestçe hareket etmeyi yasakladıkları öğrenildi. Alan içerisinde bulunan Halkalama İstasyonu’nda bulunan doçentin ise yapılanlardan kimsenin haberi olmamasını tembihlediği belirtildi. İstasyonda bulunan doçentin araçları yasaklamaya yönelik teklif götürdüğü ancak bunun bilimsel bir yanı bulunmadığı, kişinin doçent olduğu için sözlerine itimat edildiği ifade edildi.

 

 

Kuş Cenneti’nde olan bitenden kimsenin haberi olmaması istenirken, videoları sızdıran görevliler hakkında soruşturma başlatıldı. Kuş Cenneti’nde hayvanlara yeterli derecede bakılmadığı, bölgede silah seslerinde hayvanın kaçıştığı ve yumurtlayamadığı öğrenildi. Bölgede bulunan leylek direkleri ise çalınmış durumda.

 

Kuş Cennetine avcıların girmesinin yasak olmasına rağmen avcıların giriş yaptığı ve rahatlıkla avlanma yapabildikleri öne sürülüyor. Yaşanan katliamın videonun kamuoyunda duyulmasının ardından avcıların kendilerine hakaret ettiği gerekçesiyle görevlilerden şikayetçi oldukları kaydedildi. Bölgede görev yapan Milli Parklar görevlileri ve Fahri Av müfettişleri yaşanan duruma adeta isyan ettiler. Fahri Av Müfettişleri Kızılırmak Kuş Cennetinde kuşların koruma altında olmaları gerekirken adeta bir katliamın içinde kaldıklarını belirterek yaşanan olaya isyan ettiler.

 

UNESCO’da dünya miras listesine girmesi için çaba gösterilen deltanın daha geniş kapsamlı korunması gerektiğini kaydeden Fahri Av Müfettişleri, “Araç ile girilmesi yasak denilen bölgelere ne yazık ki avcılar çok rahat girebiliyor. Bizler bölgede yasak av yapılmaması ve kuşların zarar görmemesi için deltada görev yapmak isterken önümüz kesiliyor. Fakat avcılar adeta katliam yapıyor. Yetkililer bu duruma bir an evvel el atmalı deltada yasak avın önüne geçmeliler” diye belirttiler.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

<