Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Sağlıkta Şiddet Sendika Kavgasına Dönüştü

Sağlıkta Şiddet Sendika Kavgasına Dönüştü
8.196 views
06 Eylül 2017 - 21:52

Sağlıkta şiddet konusu sürekli gündeme gelirken Sağlık Sen ve Türk Sağlık Sen ise kavgaya tutuştu. İki sendika hükümetin atmadığı adımlardan dolayı ise sürekli birbirini suçladı

Geçtiğimiz günlerde Salıpazarı Devlet Hastanesi’nde medyana gelen sağlıkta şiddet olayının ardından Sağlık Sen Şube Başkanı İlhan Öksüz sosyal paylaşım sitesi facebook üzerinden tepki gösterirken, Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Erdoğan Çakmak ise Sağlık Sen’in sağlıkta şiddet konusu ile ilgili somut bir eyleminin olmadığı yönünde bir paylaşım yaptı. Sağlık Sen Şube Başkanı Öksüz, sağlıkta şiddet olayının hemen ardından personele idari soruşturma açıldığı ve yöneticilerin şiddet gören personeli ziyaret etmekten kaşındığı yönünde serzenişte bulundu. Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Erdoğan Çakmak ise, yetkili sendikanın sağlıkta şiddetle ilgili eylem dahi yapamadığını öne sürdü.

‘YÖNETİCİLER NERDE?’
Sağlık Sen Şube Başkanı İlhan Öksüz, “Samsun’daki yetkililere sesleniyorum. Sağlık çalışanlarımıza sahip çıkın neden, önceki gün akşam saat 23.00 sıralarında ve mübarek Kurban Bayramı’nda sağlık çalışanlarımıza yapılan çirkin saldırıyı hangi sağlık yöneticileri duydu kim yanlarında oldu. Çünkü hemen çalışanlarımıza soruşturma açılır bazı yöneticiler tarafından bu da çalışma ortamını, moral motivasyonunu bozuyor? Bu kutsal ve önemli görevlerde bulunan hekim, hemşire, ebe, teknisyen, memur, hizmetli ve bütün çalışanlarımız kolay yetişmiyor dostlar. Biz Sağlık Sen Başkanı ve yönetimi olarak 45 dakika sonra Salıpazarı Devlet Hastanesi’ne gidilerek olayla ilgili bilgi aldık ve çalışanlarımızın yanında olduk, her zaman da yanınızdayız olmaya da devam edeceğiz hiç bir çalışanımızın tereddüttü olmasın, çünkü biz Sağlık Sen olarak Türkiye’nin her yerinde varız, amacımız üzüm yemek, bütün halkımıza hizmete adamışız kendimizi bu da böyle bilinsin” dedi.

‘SÖYLEDİKLERİ İLE YAPTIKLARI ÖRTÜŞMÜYOR’
Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Erdoğan Çakmak ise, “Sağlık Sen başkanından dikkat çeken ve bir o kadarda şaşırtıcı açıklamalar. Salıpazarı’nda yaşanan ve bir türlü önünü kesemediğimiz sağlıkta şiddet olayı üzerine yetkileri göreve çağırmış ve uyumayın demiş, idarecilerin sağlık çalışanlarını sahipsiz bıraktığını ve şiddeti yapanın cezasız kaldığını dile getirmiş. Başkanın söyledikleri doğru. Sağlıkçılar sahipsiz ama unuttuğu bir şey var sahipsiz bırakan bir iki koltuğa satan çıkar ilişkileri yüzünden onlardan değil idareciden yana tavır alan kendileri. Sağlıkta şiddet yasası çıksın diye ne yaptınız? Bir dakika eylem bile yapmadınız. Unuttuysanız hatırlatayım, yetkili sendika sizsiniz kısa zaman önce toplu sözleşme masasında idiniz madem bu kadar samimiydiniz bari şiddet yasası çıksın diye direnseydiniz ama nerde? Ayrıca şimdi atıp tuttuğunuz bu idarecilerin nerdeyse tamamı üyeniz veya delegeniz idareci olsunlar diye ciddi mesai harcadınız mı? Evet sağlık sen olarak Türkiye’nin her yerinde varsınız bir tek ve hiçbir zaman sağlık çalışanlarının yanında olamadınız ya da olmak istemediniz. En önemlisi de Dr. Kamil Furtun abimiz şiddete kurban gittiğinde korkunuzdan eylem kararı bile alamadınız şimdide çıkmış sağlıkta şiddete son, yok şiddet yasası falan. Hiç inandırıcı değil ayrıca çok ama çok komiksiniz. Kısacası Söylediği ile Yaptığı hiç örtüşmeyen yegane sendikasınız. Ha unutmadan gerçekten bunlardan bu kadar rahatsız ve söylediklerinizde samimiyseniz tamamen sizin organize ettiğiniz bir eylem yapın ve bizi de çağırın biz her daim hazırız” diye belirtti.

‘MAHKEMEYE VERECEĞİM’
Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Erdoğan Çakmak’ın söylemlerine tepki gösteren Sağlık Sen Şube Başkanı İlhan Öksüz ise, “Bizler Samsun’da ve Türkiye genelinde sağlıkta şiddet konusunda birçok adım attık. Fakat o şahıs sürekli bizleri karalamak için muhalefet yapıyor. Salıpazarı’ndaki şiddet olayında acaba kendisi neredeydi? Ben hasta halimle Salıpazarı devlet Hastanesine giderken o şahıs hastaneye gitti mi? Sağlıkta şiddet yasası ile ilgili hem Sağlık Sen olarak hem de Memur Sen olarak hükümete sürekli baskı yaptık fakat hükümet adım atmazken bunun hesabını bizden sormaya çalışanlar neler yaptı? Ben bu şahsı yaptığı hakaretlerden dolayı mahkemeye vereceğim” diye kaydetti.

 

(Gercekbizde)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.