Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Samsun İl Sağlık Müdürü Oruç, ‘Aşının Gücüne Güvenmelerini İstiyoruz’

Samsun İl Sağlık Müdürü Oruç, ‘Aşının Gücüne Güvenmelerini İstiyoruz’
4 views
23 Eylül 2021 - 21:25

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç ‘Samsun’da Covid-19 olan gebe sayılarımızda bir artış var. Sadece son bir hafta içinde testleri yapılan 70 anne adayımızın %50’sinin testi, maalesef pozitif çıktı. İlimizde pandemi döneminde üç annemizi korona nedeniyle kaybettik. Tekrar bu acının yaşanmaması için tüm anne adaylarımızı aşılarını yaptırmaya davet ediyoruz’ dedi.

 

Aşını yaptırmayan annelere seslenen Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç “Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın da açıkladığı gibi Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de Covid- 19’uz olan anne adaylarımızın sayısı, özellikle son dönemde, delta varyantının da etkisiyle artış gösteriyor. İlimizde sadece son bir hafta içinde, çeşitli nedenlerle PCR testi yapılan 70 anne adayımızın % 50’sinin testi, maalesef pozitif çıktı ”dedi.

 

‘SAMSUN’DA ÜÇ ANNEMİZİ COVİD NEDENİYLE KAYBETTİK’

Samsun’da Valilik koordinasyonunda yürütülen aşı çalışmaları ve gebelerdeki Covid 19 tablosu hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, ”PCR testi pozitif olan anne adaylarımızdan, en az iki doz aşısını yaptırmış, yani tam aşılı olanların oranı ise sadece yüzde 9 düzeyinde. Samsun’da pandemi döneminde üç annemizi Covid nedeniyle kaybettik. İlimizde tekrar bu acıların yaşanmasını istemiyoruz. Covid 19’un gebelik süreci ve sonrasında can kayıplarına yol açmaması, hastalığın daha hafif geçirilmesi ve hastalığa yakalanma riskinin azaltılması için mutlaka gebelerimizin aşılarını yaptırması gerekiyor. Bu nedenle tüm anne adaylarımızı, bebeklerini ve kendilerini korumak için aşılarını yaptırmaya davet ediyoruz ”şeklinde konuştu.

 

‘BİZ SAĞLIKÇILAR OLARAK AŞININ GÜCÜNE GÜVENİYORUZ’

Annelerin gelecekteki sağlığını önemsediklerinin altını çizen Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Samsun’da tam aşılı olup, hastalık nedeniyle yoğun bakımlara yatışı yapılan tek bir sağlık çalışanımız bile bulunmuyor. Çünkü aşı koruyor.  Biz sağlıkçılar olarak aşının gücüne güveniyoruz, annelerimizden de bize inanmalarını ve aşının gücüne güvenmelerini istiyoruz. Lütfen aşı konusundaki yanlış bilgilere inanmasınlar. Korumaları gereken tek hayatın kendi hayatları olmadığını, sorumlu oldukları, yanında yıllarca olmaları gereken bir canı da taşıdıklarını unutmasınlar. En yakın sağlık merkezimize başvurup aşılarını yaptırıp, sağlıkla ve mutlulukla bebeklerini kucaklarına alsınlar ”diyerek uyardı.

Haber: Köksal ÖNER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.