Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Samsun Tarım ve Orman Müdürlüğünce Soya Tohumu Dağıtımı

Samsun Tarım ve Orman Müdürlüğünce Soya Tohumu Dağıtımı
17.060 views
26 Mart 2020 - 13:51

Samsun İl Müdürlüğünce “Samsun ili Terme, Çarşamba, Tekkeköy, Alaçam ve Bafra İlçeleri Soya Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi” kapsamında ülkemizin ihtiyacı olan yağlı tohumlar üretimine ivme kazandırmak, ilimiz soya ekiliş alanlarını artırmak, birinci ya da ikinci ürün olarak yetiştirilen soya alanlarında verimi artırmak amacıyla ilimiz Terme, Çarşamba, Tekkeköy, Alaçam ve Bafra ilçelerinde soya üretimi yapacak üreticilere dağıtılmak üzere soya tohumu alımı yapılmıştır. Bu ilçelerimiz, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında üretimi desteklenen ilçelerden olup ilimizde de üretimde ön plana çıkmaktadırlar.

 

 

Dekara 8-10 kg civarında tohumluk kullanımı ile 3000 dekar alanda proje kapsamında soya üretimi gerçekleştirilecektir. Üretim sezonu boyunca ekim alanları takibi yapılarak eğitim yayım çalışmalarına da ağırlık verilerek, soya üretiminin ilimizde, dolayısıyla ülkemizde artırılması hedeflenmektedir. Bu bağlamda Samsun ili Terme, Çarşamba, Tekkeköy, Alaçam ve Bafra ilçeleri Soya Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında 27,5 ton Arısoy çeşidi soya tohumluğu, 500 kg Yemsoy (slajlık) çeşidi soya tohumluğu, 2 ton Samsoy (KTAE Müdürlüğü) çeşidi soya tohumluğu alınmış ve ekim öncesi Terme, Çarşamba, Tekkeköy, Alaçam ve Bafra ilçelerimizde üreticilerimize dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

 

 

Konuyla ilgili İl Müdürümüz İbrahim SAĞLAM “Soya bitkisi, ülkemize ilk kez 1930’lu yıllarda girmiş ve uzun yıllar boyunca sadece Karadeniz bölgesinde tarımı yapılmıştır. Son 20 yılda uygulamaya konulan 2. Ürün Projesi ile Ege ve Akdeniz bölgelerinin sulanır alanlarında yetiştirilmeye başlanılan soyanın tarımı bugün için ağırlıklı olarak Çukurova Bölgesinde yapılmaktadır. Adana ve Osmaniye illeri, Türkiye soya üretiminin % 80-85’ini karşılamaktadır. Ancak son yıllardaki soya üretimimiz 100-150 bin tona düşmüş olup, çiftçilerimizin bu değerli ürünü daha fazla tanıması ve ekim nöbetinde yer vererek, soya üretimini yaygınlaştırması gerekmektedir. Samsun ilinde 2019 yılında 17.033 da alanda üretim yapılmış 299 kg/da verimle 5093 ton soya elde edilmiştir. İlimiz Terme ilçesinde 12.663 da alanla ilk sırada 1.303 da alanla Bafra ikinci sırada yer almaktadır. Yağlı tohumlu bitkiler içerisinde yer alan soyada 2019 yılı fark ödemesi destekleme birim fiyatı 0,6 TL/kg’dır. Soya üreticilerine Mazot Gübre Desteklemelerinde 30 TL/da (mazot 26 TL, gübre 4 TL) ödenirken sertifikalı soya tohumu kullanan üreticilerimize 20 TL/da. Destek verilmektedir. 2019 yılında sertifikalı soya tohumu kullanan Çarşamba (34),Terme (28) ve Tekkeköy (1) ilçelerinden toplamda 63 üreticiye 2.019 da alanda toplam 40.395 TL destek verilmiştir. Sertifikalı Soya üretimini yapan çiftçilerimize 0,35 TL/kg. üretim desteği verilmektedir. Bakanlığımızın da destekleme kalemlerinde önemli bir yeri olan soya konusunda İl Müdürlüğümüz de yerel imkanları kullanarak çiftçimizi sertifikalı tohumluk kullanımı konusunda destekleyerek önemli bir adım atmaktadır. Tüm çiftçilerimize ve tarım sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum.” demiştir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.