Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Samsun’da 1 Günde 55 Bin 555 Aşı Kampanyası Başladı

Samsun’da 1 Günde 55 Bin 555 Aşı Kampanyası Başladı
8 views
30 Temmuz 2021 - 21:30

Samsun Valiliği koordinesinde İl Sağlık Müdürlüğünce, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında ‘Hedef 1 Günde 55 bin 555 Aşı’ kampanyası hayata geçirildi.

 

Samsun Bando Takımı’nın İstiklal Mahallesi Çiftlik Caddesi’ndeki gösterisiyle başlatılan kampanyada, “Haydi Samsun aşını ol, şehrini sevdiklerini koru, hedef günde 55 bin 555 aşı” yazılı pankart açan sağlık çalışanları ve emniyet personeli, aşıya dikkati çekmek amacıyla Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.Kampanyanın açılış programı Cumhuriyet Meydanı Tramvay İstasyonu’nda gerçekleştirildi. Programa Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve sağlık çalışanları katıldı.

 

‘İLİMİZDE YÜZDE 75’LİK AŞILAMA ORANINA ULAŞALIM’

İlk olarak konuşmasını gerçekleştiren İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Pandemiyle geçen son bir buçuk yıl, hepimiz için adeta bir yaşam mücadelesi içinde geçen, umut ve umutsuzluğun bir arada yanımızda yer aldığı, zorlu bir süreç oldu. Bu dönemde Covid 19’a karşı hep beraber güçlü bir mücadele yürüttük. Bu mücadelede zaman zaman üzüntüler yaşasak da pes etmedik. Birlikte büyük başarılar elde ettik. Her türlü zorluğa karşı neler yapabileceğimizi bir kez daha gördük. Pandeminin başından beri hep vurguladık, Maske Mesafe temizliğe dikkat edeceğiz ve şimdi de koronaya karşı mücadelede en büyük silahımız olan Aşıyı yapalım diyoruz. Bugün burada aşının koruma kalkanının tüm şehrimizi kaplaması ve Samsun’un Maviye yolculuğunu tamamlamak için bir araya geldik. Biliyoruz ki birlikte olursak başarabiliriz. Bugün başlattığımız bu kampanya ile hız kesmeden aşılama çalışmalarımız sürdürmeye hazırız, aşı sırası gelen vatandaşlarımızın vakit kaybetmeden aşılarını yaptırmalarını istiyoruz. Aşımızı yaptıralım ki ilimizde yüzde 75’lik aşılama oranına ulaşalım. Henüz çok yeni aşılama grubuna alınan gençlerimize kampanyamız çerçevesinde küçük hediyelerle ödüllendirmek istedik, sağlık tesislerimiz dışında bugüne özel oluşturduğumuz 55 aşı noktasında gün boyu aşılama devam edecek. Aşı sırası gelmiş tüm vatandaşlarımızın sorumlu birey olarak topluma karşı ödevini yerine getirmesini ve aşılarını yaptırmasını istiyoruz” dedi.

 

‘BU KAMPANYAYI ÇOK ÖNEMSEDİĞİMİZİ İFADE EDİYORUM’

Programda konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Covid-19’a karşı 1,5 yılı aşkın süredir çok ciddi bir mücadele verildiğini söyleyerek, “Bir günde 55 bin 555 aşı kampanyasında sayın valimizin öncülüğünde birlikteyiz. Bunu çok önemsediğimizi, çok önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Geçmişteki mücadelede aşı yoktu. O aşı yokken ki mücadele psikolojisini hep birlikte yaşadık. Özellikle Büyükşehir Belediyesi olarak bizim de çok büyük bir mücadelemiz oldu ama Sağlık İl Müdürlüğü’müzün şahsında da tüm sağlık çalışanlarımızı tebrik ediyorum, şükranlarımızı sunuyoruz. Aşının çok büyük bir koruyuculuğu var.  Maviye dönmek konusunda da Samsun olarak ön planda olmak istiyoruz. Dolayısıyla bu kampanyayı çok önemsediğimizi ifade ediyorum. Tüm vatandaşlarımızın aşı noktasında tereddüt etmemelerini ki, bunu da bir hediyeyle de bir anıya dönüştürme noktasında bir gayretimiz var. Ümit ediyorum bu hedefimize ulaşmalıyız. Kısa sürede de bölgenin merkezi olan şehrimizi bu konuda da öncü yaparız. Farkındalık oluşturma noktasında da şehrimizden, bölgemize ve ülkemize ciddi bir mesaj vermiş oluruz” diye konuştu.

 

‘ÖRNEK DAVRANIŞINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM’

Vali Zülkif Dağlı, meydanda tramvay durağı yanına kurulan aşı uygulama çadırı önünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, kampanyanın Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi. Bugün akşam saatlerinde 55 bin 555 aşı hedefine ulaşacaklarını belirten Vali Dağlı, “İnşallah bunu hep birlikte başaracağız. Bir buçuk yıl zarfında önemli sıkıntılar yaşadık. Samsun’da 12 sağlıkçımızı, 3 binin üzerinde vatandaşımızı kaybettik. Esnafımız dükkanlarını kapatmak durumunda kaldı. Okullarımız kapandı. Üniversitelerimiz açılamadı. Ancak aşı kampanyasından sonra yeni bir dönemle, yeni bir atılımla inşallah Samsun’umuzda aşıda yüzde 75’e ulaşmak suretiyle maviye dönen illerden olacağız. Karadeniz’de inşallah ilk maviye dönen il oluruz büyükşehirler içindeBugün emeklilik hakkını kazanan ve mesaisinin son saatine kadar aşı yapan hemşire Nebahat Acar’a örnek davranışından dolayı teşekkür ediyorum. Vatandaşların yanı sıra basın mensupları da kampanyaya destek amacıyla aşılarını oldu. Kampanya kapsamında aşı olanlar arasında yapılacak çekilişle çeşitli hediyeler de verilecek. Ayrıca aşı yaptıranlar, gün içinde tramvaydan ücretsiz faydalanacak. Cumhuriyet Meydanı’ndaki alışveriş merkezinde faaliyet gösteren kafe işletmesi de kampanyaya destek amacıyla Kovid-19 aşısı olan müşterilerine yüzde 55 indirim uyguladı. İşletme sahipleri Ersin ve Esat Kasap kardeşler, desteklerini sosyal medyadan duyurdu. Ersin Kasap, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Aşı kampanyasına biz de esnaf olarak destek vermek istedik. Aşı olan müşterilerimize yüzde 55 indirim uyguluyoruz. Haydi Samsun, aşı olmaya davet ediyoruz “şeklinde konuştu.

Haber: Köksal ÖNER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.