Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Samsun’da 2 Günde 21 Kişi Öldü

Samsun’da 2 Günde 21 Kişi Öldü
0 views
23 Ekim 2021 - 17:06

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Samsun’da sadece 2 günde 21 vatandaşın Covid-19 nedeniyle kaybettiğini söyledi.

 

Samsun Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “İlimizde Sayın Valimiz Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın talimatlarıyla başlattığımız aşı çalışmalarımızı etkin bir şekilde sürdürüyoruz. Bu çalışmalar çerçevesinde hem birinci hem ikinci doz aşıda mavi renge ulaştık. Ancak aşısını tamamlamayanlar ve artık aşının etki alanının dışına çıkan vatandaşlarımız nedeniyle ilimiz maalesef kış öncesi tekrar korona tehdidin altına girmeye başladı” dedi.

 

Günlük yapılan ortalama aşı sayısının ’da süratle düşüşünden yakınan Samsun Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “İnsanlarımızın maske ve mesafe önlemlerine gösterdiği dikkat maalesef son derece azaldı. Geçtiğimiz aylarda ilimizde yapılan günlük ortalama aşısı sayısı 10 – 15 bin doz arasındayken, son ay itibariyle bu rakam 3 bin doza kadar düştü. İlimizde gençlerimiz aşılarını yaptırmıyor ya da erteliyorlar. Gençlerdeki aşı sayısı istenilen oranda artmıyor. Bu durum virüsün güçlenmesine ve gençlerin virüsü büyüklerine taşımalarına neden oluyor. Bunun sonucunda da büyüklerimiz hastalanıyor ve pek çoğu hayatlarını kaybediyor” dedi

 

‘2 GÜNDE 21 VATANDAŞIMIZI COVİD-19 NEDENİYLE KAYBETTİK’

Gençlerimizdeki aşı oranlarımız artana kadar yaşlılarımızı korumak için, gençlerimizle yaşlılarımızın arasını açmamız, temaslarını azaltmamız, bu iki grubu birbirinden bir süre uzak tutmalıyız vurgusu yapan Samsun Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Maalesef gençlerimizden yaşlılarımıza doğru yönelen bu virüs bulaşı nedeniyle Samsun’da sadece 2 günde 21 vatandaşımızı Covid-19 nedeniyle kaybettik. Hayatını kaybeden 21 vatandaşımızın yaş ortalaması 69 ve bu kişilerin tamamı ya aşısını tamamlamamış ya da erken dönemde iki doz Sinovac aşısını olmuş ama hatırlatma dozlarını yaptırmamış kişilerden oluşuyor. İlimizde bu durumda, yani, iki doz Sinovac aşısını Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ayları gibi erken dönemde yaptırmış, üçüncü hatırlatma dozlarını yaptırmamış ve antikorlarının azalması nedeniyle artık aşının koruma alanının dışına çıkmış 114 bin Samsunlu bulunuyor” diye konuştu.

 

‘GÖZ GÖRE GÖRE HAYATLARINI KAYBETMELERİNE İZİN VERMEYELİM’

Bu kişiler hayati risk altında ve acilen üçüncü hatırlatma dozlarını yaptırmalarını hatırlatan Samsun Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Lütfen durumun ciddiyetini anlayalım. İnsanlarımızın göz göre göre hayatlarını kaybetmelerine izin vermeyelim. Ne gençliğimize güvenip aşısız gezerek virüsün yayılımına yol açalım ne de aşımızı erteleyerek, bize sunulan bu koruyucu imkânı geri çevirelim. Gelin genci yaşlısı hep beraber aşımızı olalım, maske ve mesafe kurallarına uyalım, ilimizdeki vaka artışına ve olası can kayıplarına hep beraber dur diyelim ”ifadelerini kullandı .

Haber: Köksal ÖNER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.