Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Samsun’da Geçinemiyoruz Eylemi

Samsun’da Geçinemiyoruz Eylemi
5 views
26 Kasım 2021 - 23:53

Samsun’da KESK, TMMOB, DİSK ve TTB üyeleri Süleymaniye Geçidinde yaptıkları kitlesel açıklamada, yoksulluk sınırının 10 bin, açlık sınırının ise 4 bin TL’ye ulaştığını belirterek, ‘Geçinemiyoruz’ dedi.

 

Samsun’da Çiftlik caddesinde bulunan Süleymaniye Geçidinde toplanan KESK, TMMOB, DİSK ve TTB üyeleri burada ‘Geçinemiyoruz. Zamlar Geri Alınsın’ yazılı pankart açtı.

 

Yapılan açıklamada;

 

“Tek adam rejiminin, halktan ve emekçiden yana olmayan, sermayenin çıkarları doğrultusunda aldığı kararlar ve bu yöndeki politikaları sonucu biz emekçileri, emeği ile geçinenleri, yoksul halk kesimlerini açlığa ve yoksulluğa mahkum ederken, sermayedarları, patronları, milyon dolarları olanları onlarca kat zenginleştirmiştir.

 

Yoksulluk sınırının On Bin TL’ye açlık sınırının Dört Bin TL’ye ulaştığı bu günlerde başta işsizler, yoksul halk kesimleri ve asgari ücretli işçiler olmak üzere, emeğiyle geçinen bütün emekçiler ve aybaşını getiremeyen biz kamu emekçilerinin yaşam ihtiyaçları karşılanamaz duruma gelmiştir.

 

Geçiş garantili köprü, tünel ve otoyolları, havaalanları, yatış garantili şehir hastaneleri vb. projelere dolar üzerinden verilen taahhütler nedeniyle inşaat şirketlerinin kasalarına para akarken; işçinin emekçinin, emeklinin üretici köylünün cebindeki para pula dönüşmektedir.

 

Paranın değerinin her geçen gün erimesi, halkın daha fazla yoksulluğa ve açlığa sürüklenmesine yol açarken, başta yandaşlar olmak üzere büyük sermaye için rant ve vurgunun büyümesi demektir.

 

23 ağustos 2021 tarihinde imzalanan satış sözleşmesinden tam üç ay sonra (23 Kasım) ücretlerimiz dolar karşısında %60 civarında değer kaybetmesiyle biz emekçilerin cebindeki para pul olmuş, alım gücümüz düşmüştür. Durdurulamayan hatta bilerek durdurulmayan bu gidişat nedeniyle sadece fakirleşmiyoruz aynı zamanda sırtımızdaki borç yükü de artıyor.

 

Bu nedenle;

 

Memur-Sen ile yapılan Ağustos ayı satış sözleşmesi iptal edilerek, yeni ekonomik duruma göre kamu emekçilerinin iki yıllık ekonomik ve sosyal hakları, tüm kamu emekçileri sendikalarıyla birlikte, yeniden belirlenmelidir.

 

  • Emeği ile geçinen tüm halk kesimlerinin açlığa ve yoksulluğa mâhkum eden tüm zamlar geri alınmalıdır.

 

  • Tüm emekçilere yoksulluk sınırının üstünde zam yapılmalıdır.

 

 

  • Yaşanan bu ekonomik iflas dikkate alınarak 2022 Bütçesi halktan ve emekçilerden yana bir bütçe olarak hazırlanmalıdır.

 

  • Ülkemizi bir günde dolara ve uluslararası sermayeye karşı bu kadar yoksullaştıranlar ve sosyal-ekonomik olarak iflasa götürenler istifa etmeli, hukuk önünde hesap vermelidir.

 

 

  • Bizleri yoksulluğa, açlığa ve sefalet ücretlerine mahkum eden, saray rejimine karşı, tüm emekçileri ve haklarımızı iş, eşitlik, özgürlük, adalet, emek ve barış için mücadeleye çağırıyoruz” denildi.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.