Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Samsun’da o cenazeler gerçekten koronavirüslü mü?

Samsun’da o cenazeler gerçekten koronavirüslü mü?
22.485 views
28 Mart 2020 - 13:46

Samsun’da dün kent merkezinde Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’ne ait iki farklı cenaze aracında bulunan cenazelerin korona virüsü nedeniyle kentte defnedildikleri iddiası, şehrin gündemine oturdu. Mezarlık Müdürü Mustafa Demir, Gazete Gerçek’e yaptığı açıklamayla, iddialara açıklık getirdi.

 

Samsun dün Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’ne ait iki farklı cenaze aracında bulunan cenazelere ait fotoğraflarla ile çalkalandı. Korona virüsünden ölen vatandaşların taşındığı ve kentteki mezarlıklara gömüldüğü iddiaları kentin gündemine oturdu. İddialar üzerine Gazete Gerçek’e açıklama yapan Mezarlık Müdürü Mustafa Demir, gerekli prosedürleri uyguladıklarını belirterek, cenazelerin normal vakalar olduğunu, korona virüsü tanısının söz konusu olmadığını belirtti.

 

İZMİR VE İSTANBUL’DAN GELEN CENAZELER
İddiaların doğru olmadığını söyleyen Mezarlıklar Müdürü Mustafa Demir, “Korona virüs nedeniyle Türkiye’nin her kentinde bu tür önlemler alınıyor. Söz konusu fotoğraflar üzerine gerek sosyal medyada gerekse haber yayın organlarında yayınlanan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Cenaze araçlarımızdan bir tanesinde bulunan iki cenaze, İzmir ve İstanbul’dan gelen vatandaşlarımıza aittir ve bunlarda kesinlikle virüs söz konusu değildir. Havalimanlarımızda bu tür önlemler, genelge gereği alınmaktadır. Yani bir prosedürdür. Kentimize getiren cenazelere de kentimizden giden cenazelere de aynı prosedür uygulanmaktadır. Durum bundan ibarettir. Biz de önlem amaçlı bu cenazelerimizi Alaçam ve Bafra’daki yakınlarına teslim ederek, mezarlıklarımıza defnedilmelerini sağladık” diye konuştu.

TEST YAPILDI VE DERECİK MEZARLIĞI’NA DEFNEDİLDİ
Derecik Mezarlığı’na önlem alınarak defnedilen vatandaşın fotoğrafına ait iddialara da açıklık getiren Müdür Mustafa Demir, “Derecik Mezarlığımıza defnettiğimiz vatandaşımız yaşlı ancak korona virüsü tanısı konulmuş değil. Yaşlı vatandaşlarımızın ölümleri durumunda, doktorlarımız test isteyebiliyor. Bu vatandaşımıza da test yapılmıştır. Ancak test sonucu henüz çıkmamıştır. Biz herhangi bir olumsuzluğun yaşanmasına engel olabilmek adına önlemlerimizi alarak vatandaşımızın defnini gerçekleştirdik. Olumsuz çıkabilir de çıkmayabilir de, bunu yapılan test sonucu öğreneceğiz. Kısacası durum bundan ibarettir. Halkımız kesinlikle paniğe kapılmamalıdır. Herhangi bir problem yoktur. Özellikle bu dönemde, sağduyulu olmamız gerekiyor. Birlikteliğimiz çok önemli. Söz konusu virüs hepimizi tehdit ediyor. Onun için kenetlenmeliyiz” şeklinde konuştu.

Gazete Gerçek / Tolga BİRGÜCÜ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

kurtköy evden eve nakliyat

eşya depolamauluslararası evden eve nakliyatevden eve nakliyatuluslararası evden eve nakliyat