Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Sele Sepet Top Kandili Şenlikleri 19 Haziran’da

Sele Sepet Top Kandili Şenlikleri 19 Haziran’da
175 views
17 Haziran 2016 - 20:12

Bafra, eski bir geçmişi olan Sele Sepet Top Kandili Şenliklerine hazır.

 

Bafra Belediyesi Kültür Müdürlüğü, Sele Sepet Şenlikleri’nin aslına uygun kutlanması için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte bu yıl da güzel bir etkinlik yapılması için çalışmalar yapmıştı. Konuya hassasiyetle yaklaşan Belediye Başkanı Zihni Şahin, çalışmalara ek olarak okulları gezip öğrencilere bu şenliklerin eskiden nasıl kutlandığını anlatarak onları bilgilendirdi. Öğrencilere fener ve Sele Sepet Top Kandil Şenlikleri için hazırlanmış kitapçık dağıtıldı.

 

Bafra Belediyesi tarafından hazırlanan kitapçıkta, Sele Sepet hakkında bilgiler, maniler ve bu manilerin nerede ve nasıl söylendiği hakkında bilgiler, Ramazan İmsakiyesi, 19 Haziran akşamı yapılacak kutlamaya dair detaylar ayrıca ilçenin doğal ve kültür mirası hakkında kısa bilgiler yer alıyor.

 

HAYDİ ÇOCUKLAR, 600 YILLIK GELENEĞİ YAŞATIN

 

Her yıl Ramazan ayının 14’ünü 15’ine bağlayan gece Bafra’da yapılan Şenlikler hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Zihni Şahin, “Çocuklara yönelik olarak 19 Haziran Pazar akşamı saat 21.30’da Yeni Kent Meydanımızda düzenleyeceğimiz programa bütün çocuklarımızı aileleri ile bekliyoruz. Programda Karagöz-Hacivat gösterisi, Müzikal kuklalar, Nasreddin Hoca, Keloğlan, Maskot Masal Kahramanları, Sevimli Palyaçolar, Yüz Boyama etkinliği, Nostaljik Sokak Oyunları, İbişle Harika Çocuk Şarkıları, Şişme Oyun Grupları, Pamuk Şeker, Horoz Şeker Dağıtımı olacak. Sele Sepet Top Kandil Şenlikleri, iftardan sonra çocuklarımızın ellerinde fenerleri ile birlikte maniler söyleyerek komşularını ve büyüklerini ziyaret etmesiyle başlayacak. Daha sonra da Yeni Kent Meydanı’nda etkinlikler başlayacaktır. Eminim büyükler de çocuklar için evlerini süsleyip hazırlıklar yaparak, ikramda bulunarak, şeker ya da harçlık vererek bu güzel geleneği yaşatmaya katkıda bulunacaklar. Onlar da bu güzel akşamda maniler söyleyen çocukları sabırsızlıkla bekleyecekler. Bizler de Belediyemizi fenerlerle Sele Sepet Top Kandili Şenlikleri için süsledik. Haydi çocuklar ve büyükler, 600 yıllık geleneği hep birlikte yaşatalım.” dedi.

Başkan Şahin konu hakkında yaptığı açıklamada sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Çok değerli hemşerilerim ve sevgili çocuklar;

 

Öncelikle mübarek Ramazan-ı Şerifini kutluyor, bu anlamlı ayın halkımıza, milletimize, İslam âlemine ve insanlık ailesine sevgi, barış, huzur, kardeşlik, mutluluk ile beraber tüm güzellikleri getirmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

 

Bafra’mız milattan önce 5000’li yıllarda başlayan tarihi ile “Medeniyetler Beşiği”, bereketli topraklarında yetişen zirai ürünleri, sebze ve meyveleri ile “Türkiye’nin tarım merkezi”, mahalli yemekleri ve damak tatları ile “Lezzet Adresi”, doğal güzellikleri ile “Görsel bir Şölenin” yaşandığı ve otuzdan fazla ilden büyük ve önemli bir ilçedir.

 

Dünyada bir tek Bafra’da kutlanan, geçmişi yüzlerce yıl öncesine dayanan Sele Sepet Şenlikleri de kültürümüzün en önemli unsurlarından biridir. Yıllar önce yaşanan bazı sıkıntılar nedeni ile bu şenliklerimizin kutlama şekli değişti. Daha sonra ise aslına uygun olmaktan oldukça uzaklaştı. Bu husus haklı olarak basınımız ve yazarlarımız tarafından her yıl dile getirildi. Biz de aynı görüşleri paylaşıyorduk.  Geçen yıl Bafra’mızın en önemli kültür değerinin aslına uygun hale getirilmesi için ilk adımları attık. Ellerinde fenerler, dillerinde maniler ile Sele Sepet Şenlikleri’nin öznesi sevgili çocuklarımızdır. Bununla birlikte büyükler de çocukları sevindirenlerdir. Kısacası Sele Sepet Şenlikleri çocuklar, gençler, büyükler olmak üzere bay ve bayan herkesi bir araya getirmektedir. Bu da bir sevgi, saygı, dayanışma iklimi oluşturmakta, komşuluk ilişkilerini güçlendirmektedir.

 

Bafra’mızın ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımında ve gündeme gelmesinde Sele Sepet Şenlikleri’nin çok etkili olacağına inanıyorum. Sele Sepet Şenlikleri’nin tarihi ruhuna ve aslına uygun olması için emeği geçen muhtarlarımıza, basınımıza, kurum ve kuruluşlarımız ve Bafra Belediyesi Kültür Müdürlüğümüz olmak üzere ilgili müdürlüklerimiz ile personelimize çok teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

<