Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Tekkeköy Belediyesi işsizlikle mücadele ediyor

Tekkeköy Belediyesi işsizlikle mücadele ediyor
126 views
11 Mayıs 2016 - 19:36

Tekkeköy Belediyesi iş arayanlar ile işverenleri buluşturmak, işsizliği yok etmek amacıyla oluşturmuş olduğu istihdam ofisi sayesinde 2 yıl içerisinde 1873 işsizi iş sahibi yaptı.

İlçemizde işsizlikle mücadele etmek ve iş arayan vatandaşlarımıza yardımcı olmak maksadıyla kurmuş olduğumuz istihdam ofisimiz işsizlikle savaşma konusunda en büyük silahımız oldu diyen Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ‘işsizliği önlemek, işverenler ile iş arayan vatandaşları bir araya getirmek için iki yıl önce kurmuş olduğumuz istihdam ofisi sayesinde 1873 işsizimizi iş sahibi yaptık. İstihdam ofisimiz Belediyemiz Eğitim Kültür Merkezi binasının birinci katında vatandaşlarımıza iş ile ilgili her konuda hizmet veriyor’ dedi.

 

İşsizlikle her alanda mücadele ediyoruz

 

İstihdam ofisinin işleyişi hakkında bilgi veren Başkan Togar ‘İstihdam ofisimizde 5 personelimiz ile bir sorumlu müdür olmak üzere 6 kişi görev yapıyor. İş arayan kişiler belediyemiz resmi web sitesine girerek iş başvuru formunu dolduruyor veya belediyemiz istihdam ofisine giderek görevliler tarafından verilen iş başvuru formunu eksiksiz dolduruyor. Doldurulan bu formlar görevli personelimiz tarafından incelenerek cinsiyet, beceriler, mesleki yeterlilikleri, mezuniyet, iş deneyimleri, sertifikaları, aradığı veya tercih ettiği işler vb. konularda tasnif edilerek hem dosyalanıyor hem de bilgisayarlara yükleniyor. Bu sisteme yüklenen kişilerin aynı zamanda cep telefon numaraları da alınarak sisteme ekleniyor ve bu kişilere kısa mesaj atılarak çevredeki iş arayan firmalar ve iş verenler hakkında bilgiler veriliyor. Yani istihdam ofisimizde görevli personelimiz gelen taleplere göre kişilere iş bulma konusunda yardımcı oluyor veya yönlendirmeler yapıyor. Kişilere uygun olan işler bulunduğunda aranarak veya kısa mesaj sistemi üzerinden kişiye mesaj atılarak bilgi veriliyor. Her türlü iş fırsatından kişiler kısa mesaj sistemi sayesinde anında haberdar ediliyor veya istihdam merkezine davet edilerek işveren ile görüştürülüyor.

 

İşkur ofisi İşveren ile iş arayanlar arasında büyük bir köprü

 

Diğer taraftan da personel, eleman veya işçi arayan sanayici, işadamı yani işveren belediyemiz istihdam ofisine başvurarak istediği kriterleri belirtiyor. Alınan bu kriterlere uyan kişilere kısa mesaj atılarak ofise davet ediliyor ve  iş veren ile iş arayan bir araya getirilerek kişiler istihdam ediliyor. Bu uygulama sanırım ülkemizde örneği olmayan ve ilk defa bizim tarafımızdan kurulan bir sistem oldu. Aynı zamanda bir çok belediyeye de örnek oldu.

Bu güne kadar istihdam ofisimize 1793 ilkokul, 1583 ortaokul, 745 lise, 401 ön lisans, 363 üniversite mezunu olmak üzere toplam 4885 kişi iş aramak için başvuru yapmış bulunmakta. Bunların 2017 kişisi çeşitli işlere gönderilmiş fakat iş beğenmeme ve farklı nedenlerden dolayı 1873 kişi işe başlamış ve halen çalışmaktadır. 488 kişide işe başlayıp çeşitli nedenler öne sürerek işten ayrılmıştır. İlçemizin en büyük sorunlarından biri olan işsizlik ile mücadele etmek için oluşturmuş olduğumuz istihdam ofisimiz sadece erkeklere değil bayanlara da iş bulma konusunda aynı hassasiyetle çalışmaktadır.

 

Meslek edindirme kursları da işsizlikle mücadelede önemli bir basamak

İşsizlikle mücadele konusunda işkur ofisimiz dışında, işkur destekli iş gücü yetiştirme kursları sayesinde hiçbir mesleği olmayan vatandaşlarımıza meslek öğreterek, sanayicimizin ve iş adamlarımızın istedikleri niteliklere sahip aranan elemanlar yetiştirdik. Bu bağlamda kaynak kursu, aşçılık kursu, hasta bakım kursu, tehsisatçılık, mobilya kursu gibi daha bir çok alanda kurslar açarak kursiyerlere işi öğreterek aranan eleman haline getirdik. İş arayan gençlerimize balık vermek yerine balık tutmayı öğrettik. Amacımız ilçemizde sınırları içerisinde yaşayan işsizlerimizi iş sahibi yaparak evlerine ailelerine geçimlerini sağlayacakları standartlara ulaştırmaktır’ dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

<