Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Tekkeköy Belediyesi Karasinek ve Sivrisineklerle Mücadele ediyor

Tekkeköy Belediyesi Karasinek ve Sivrisineklerle Mücadele ediyor
78 views
15 Mayıs 2016 - 19:01

Tekkeköy Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü ekipleri, halk sağlığını tehdit eden karasinek ve sivrisinek gibi zararlılarla mücadele için dere yatakları, su birikintileri, sazlık alanlar ve gübrelik alanlarda ilaçlama çalışması başlattı.

İlaçlama çalışmalarının ilçe genelinde tespit edilen üreme alanlarının tamamında yaz sonuna kadar devam edeceğini belirten Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “Haşerelerle mübadelede en iyi sonucu almak için larva yani yumurtlama ve üreme döneminde başlayan çalışmalar kesin sonuçlar vermektedir. Bizde ilk olarak sinek, sivrisinek, karasinek ve zararlı diğer haşerelerin üreme alanları belirleyerek işe başladık. Belirlenen larvasit üreme alanlarının ilaçlama çalışmaları Belediyemizdeki alanında uzman haşere ile mücadele ekipleri kontrolünde yapılmaktadır. İlçemizde bulunan dere yatakları, sazlık alanlar, bataklıklar, mazgallar, kanallar, foseptikler, su birikintileri ve gübrelik alanlar periyodik olarak  2 ekip ile ilaçlanmaktadır. İlaçlamada Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı ve Dünya Sağlık Örgütü’nün onayladığı ilaçlar kullanılmaktadır. Larvasit ilaçlarının etki süresi dikkate alınarak ilaçlamalar tekrarlanmaktadır. Sinek ve sivrisinek mücadele kapsamında ilaçlama çalışmalarımız havaların ısınması ile birlikte düzenli ve aralıksız olarak yapılmaya devam ediyor. Küçük bir su birikintisinde bile binlerce larva üreyeceği göz önüne alınırsa küçük kaplarda, bina bodrumlarında ve diğer alanlarda su birikintisi oluşması önlenmelidir. Fosseptik taşkınlarının önlenmesi, fosseptik kapaklarının onarılması ve kesinlikle açık bırakılmaması gerekir. Vatandaşların çöplerini kapalı, poşetlenmiş şekilde atmaları çok önemli. Bu konuda vatandaşlarımızda duyarlı davranması ile daha iyi bir mücadele sağlanmış olacaktır. Uçan haşereler yaz aylarında insanları rahatsız etmelerinin dışında birçok bulaşıcı hastalığı da taşıyarak halk sağlığını tehdit etmektedir. Dünya üzerindeki birçok hastalık sivrisinek ve karasinek gibi uçan haşereler ile taşınmaktadır. Elimizden geldiğince bu haşereleri daha üreme dönemine gelmeden yok etmeye çalışıyoruz. ” dedi.

Park ve bahçelerde unutulmadı
İlaçlama çalışmalarının aralıksız tüm sokaklarda, dere yataklarında, sazlıklarda, su birikintilerinde, rögarlar ile fosseptiklerde devam edeceğinin altını çizen Başkan Togar, “Yaz aylarının önemli bir rahatsızlığı da ağaç ve bitki zararlılarından kaynaklanmaktadır. Park bahçe ve mesire alanlarımızdaki yeşillikler, ağaçlar ve çalı bitkiler de ilaçlama çalışmalarımız  kapsamında bu zararlılara karşı ilaçlanacaktır. Halkımız ailesi ve çocukları ile park, bahçeler ve mesire alanlarını gönül rahatlığı ile kullanabilecekler. Belediyemize ait park ve bahçeler ile mesire alanlarının ilaçlanması ile hem bitki sağlığını, hem de halkın sağlığını sağlamış olacağız. Gerek çevre sağlığı gerekse yeşil alanlarda kullanılan ilaçlar, insanımıza zarar vermeyen dünya sağlık örgütü ve sağlık bakanlığının ruhsatlandırdığı ilaçlardır” dedi.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

<