Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Türkel, ‘İhracat Değil Tarihi İthalat Rekoru Kırıldı’

Türkel, ‘İhracat Değil Tarihi İthalat Rekoru Kırıldı’
13 views
05 Ocak 2023 - 3:21

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, AKP Hükümetinin ihracat verilerini açıklarken ithalat verilerini gizlemeye çalıştığını öne sürerek ithalatın ihracata göre çok ileride olduğunu belirtti.

 

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel yaptığı açıklamada;

 

“AK Parti iktidarı seçim yanaştıkça başta ‘Faiz sebep enflasyon sonuç’ garabeti gibi uyguladığı yanlış politikalar sebebiyle, ekonomi duvara dayanıp vatandaşın cebini ve canını çok acı bir şekilde yakmaya başladıkça büyük bir telaşla bardağın dolu tarafını vatandaşa göstermeye çalışıyor.

 

Bu durumun somut bir göstergesi açıklanan ihracat rakamlarıdır. Ticaret Bakanlığının yayınladığı veriler ve AK Parti yetkililerinin, destekçilerinin gerek Samsun’da gerekse Ülke genelinde yapmış olduğu açıklamalara göre 254 milyar dolar ihracat ile Türkiye tarihi ihracat rekorunu kırdı. Türkiye’nin uyguladığı ekonomi politikası olumlu sonuçlarını göstermeye başladı Türkiye uçuyor. Türkiye 2022 yılında ihracatını %13 oranında artırdı. Ya ithalat? İthalat artışından bahseden yok.

 

Onlar söylemezler. Biz Türkiye’nin ithalat ve ihracat gerçeğini gerek iktidar sahiplerine gerekse vatandaşımıza açıklayalım.

 

2022 yılında ihracat %12.9 artmış iken ithalat %37 oranında artmıştır. 2022 yılında Türkiye 254 milyar dolarlık ihracat yapmışken 364 milyar dolarlık ithalat yapmıştır. 2022 yılında Türkiye 99.805 milyar dolar dış ticaret açığı vermiştir. 2018 yılında ithalatın ihracatı karşılama oranı %75.7 iken 2022 yılında %69’a gerilemiştir. AKP kendinden önceki hükümetlerin tümünün toplamının dış ticaret açığını sadece son 20 yılda vermiştir. Aralık ayında ihracat %3.1 artmış iken ithalat %14.6 oranında artarak 33 milyar 295 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

 

Bu göstergelerin peşine bir de diyorlar ki dış ticaret hacmimiz %24 büyüyerek 618 milyar 605 milyon dolara ulaştı. Yani kasaya giren ile çıkanın toplamı 605 milyon dolar. Yani muhasebe terimi ile borç 360 milyon dolar, alacak 294 milyon dolar.

İşte AKP’nin ihracat karnesi.

İşte AKP’nin Türkiye gerçeği.

İşte AKP’nin başarı hikayesi.

Lakin ekonomi sizin vatandaşı yanıltarak çizdiğiniz pembe tablo değil, rakamlar değil. Emeklinin, emekçinin, işsizin cebindeki paradır. Gerekeni millet yapacak az kaldı sandık yakındır” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

<