Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Zeybek’ten 1 Mayıs Mesajı

Zeybek’ten 1 Mayıs Mesajı
5 views
30 Nisan 2021 - 18:59

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, “01 Mayıs Emek-Dayanışma Günü ve İşçi Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

CHP Samsun Milletvekili Zeybek yayınladığı mesajında;

“Ağır ekonomik kriz ve pandemi gölgesinde kutlayacağımız 01 Mayıs Emek-Dayanışma Günü, İşçi Bayramı, her yerde ve her koşulda umudun, dayanışmayla yeşertileceği bir gün olacaktır. İnanıyorum ki, işçi ve emekçilerimiz, bu anlamlı günde, kendilerinin, çocuklarının bugünü ve geleceği için 128 milyar dolar paranın hesabını, tek adam rejimine soracak ve haykıracaklardır: Nerede bu 128 milyar dolar?

 

Tek adam rejiminde uyandığımız her gün hukuksuzluğun, zorbalığın,hırsızlığın, yobazlığın türlü şekillerini görmekten toplum olarak yorulduk, bıktık, öfkelendik fakat asla pes etmedik, etmeyeceğiz. Toplumun tüm demokrat, özgürlükçü, barışçı, emekçi kesimlerini yarattıkları yolsuzluk, yoksulluk ve yalan düzende esir almaya çalışan tek adam rejimine karşı dimdik ayaktayız. Emeği sömüren, fakirleştiren, alın terine saygı duymayan, rüşvete yolsuzluğa batmış bu yoz, basiretsiz zihniyet, halkımızı işsizliğe, geçim derdine, açlığa mahkûm etmiştir.” Ne acıdır ki geniş halk kesimleri, büyük halk ozanımız ÂşıkMahzuni Şerif’in dediği gibi,

“ Milletin sırtından doyan doyana

Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana”

Misali patates-soğan kuyruklarında sıra bekliyor karınlarını doyurabilmek için.

 

İŞSİZLİK SİGORTA FONU İŞÇİLERE DESTEK OLARAK KULLANILMALIDIR
Milletvekili Zeybek, “İşçiler ve emekçiler, bugün 1 Mayıs İşçi Bayramında, insanca yaşam sürebilmek ve hak mücadeleleri için haklı taleplerini haykırıyorlar:

– İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları yandaş müteahhitlere değil işçilere ve işsizlere destek olarak verilmelidir.

-Sağlık çalışanları için Covid-19 acilen meslek hastalığı kabul edilmelidir.

– Çalışırken hastalanan emekçiler için COVID-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir.

-Pandemi döneminde, asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlanmalıdır.

Zeybek; “Vahşi kapitalizm, sadece işçiyi, emeği değil çevreyi, doğayı, ahlakı ve her türlü yüce değeri sömürüyor ve gezegenimizi mevcut ve gelecek nesiller için yaşanamaz bir hale dönüştürüyor. 1 Mayıslarda yanyana, omuz omuza durarak emek sömürüsüne, doğa ve çevre katliamına, herşeye kar ve paragözüyle bakan vahşi kapitalizme dur diyeceğiz.”

 

Milletvekili Zeybek, “Bu duygu ve düşüncelerle, tüm işçi ve emekçilerimizin 01 Mayıs Emek Dayanışma Günü ve İşçi Bayramını kutluyor, 01 Mayıs 1977’de Taksim’de faşistlerce katledilen 34 canımızı saygıyla anıyorum.” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

eşya depolamauluslararası evden eve nakliyatuluslararası evden eve nakliyat