Haber Aramızda | Samsun Haberleri

AK Parti’de yeni isimin açıklanacağı tarih belli oldu

AK Parti’de yeni isimin açıklanacağı tarih belli oldu
142 views
08 Mayıs 2016 - 10:47

AK Parti’nin 22 Mayıs’taki olağanüstü kongresi için start verildi. Daha önceki kongrelerde olduğu gibi yine tek aday gösterilecek. Yeni genel başkan adayı, yıpratılmaması ve üzerinde spekülasyon yapılmasını önlemek için en erken 20 Mayıs’ta açıklanacak. Hatta açıklamanın kongreden bir gün önce yapılması da gündemde

AK Parti’de, 22 Mayıs’ta yapılacak 2. Olağanüstü Kongre süreci başladı. Süreç, parti tüzüğünün 70. maddesine göre yürütülecek. Bugüne kadar kongrelerine tek adayla giden AK Parti’de bu gelenek sürecek.

Kongre hazırlıklarına başlanan partide yarın teşkilat, seçim işleri başkanlıkları ve genel sekreterlik toplanarak ‘Sivil Tertip Komitesi’ oluşturacak. Komite, kongrenin yapılması ile ilgili çalışmaları koordine edecek, kongrenin ana çerçevesini çizecek, iş bölümü yapacak. Kongreye ilişkin yapılacak işler belirlendikten sonra, adım adım takip için günlük toplantılar düzenlenecek.

TERTİP KOMİTESİ TOPLANIYOR

Salonun tertip ve düzeniyle ilgili organizasyon da bu toplantılarda belirlenecek. Bu toplantılarda, salon içi-dışı düzenlemelerinden katılımcılara, davet edilecek siyasi partilerden, salonda seslendirilecek müziklere kadar pek çok ayrıntıda düzenlemeler yapılacak.

SÜREÇ 2014’TEKİ GİBİ İŞLEYECEK

22 Mayıs’taki olağanüstü kongre süreci, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın parti genel başkanlığı görevini bıraktığı 27 Ağustos 2014’teki 1. Olağanüstü Kongrede olduğu gibi işleyecek. Parti tüzüğünün 70. maddesine göre yürütülecek kongre, genel başkanın veya MKYK ile büyük kongre delegelerinin en az beşte birinin yazılı talebi üzerine olağanüstü toplantıya çağrılabiliyor.

YIPRATILMAMASI İÇİN

22 Mayıs’ta Ankara Arena’da yapılacak kongrede, sadece genel başkan değil, tümüyle parti yönetiminde yenilenmeye gidilebilecek. Bugüne kadar yapılan olağan ve olağanüstü kongrelerine tek adayla giden AK Parti geleneğini sürdürecek ve bu kongreye de tek adayla gidecek. Teşkilat, milletvekilleri ve kamuoyunun benimseyeceği genel başkan adayı ise en erken 20 Mayıs’ta açıklanacak. İsmin açıklanması, üzerinde spekülasyon yapılmasını ve yıpratılmasını önlemek için kongreden bir gün önce açıklanması da gündemdi.

YENİ HÜKÜMET SÜRECİ

2. Olağanüstü Kongre, AK Parti’de yeni dönemle birlikte yeni hükümet sürecini de başlatacak. Kongrede genel başkan seçimi yapıldıktan sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu, 64. Hükümet’in istifasını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunacak. Erdoğan, kongrede genel başkan seçilen isme, yeni hükümeti kurma görevini verecek. Bundan sonra da hükümetin kurulması ve güvenoyu süreci başlamış olacak.

Yüzlerce davetli

Kongreye, Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri ile Türk Cumhuriyetlerinin de aralarında bulunduğu 30’dan fazla ülkeden yüzlerce seçkin isim davet edilecek. Ayrıca siyasi partiler, sivil toplum kuruluşu, sendika ve meslek odaları temsilcilerine de davet gidecek. Kongre konuşmaları yabancı konuklar ve yabancı basın mensupları için İngilizce, Arapça, Rusça, Fransızca ve Almanca’nın da aralarında bulunduğu bir çok dilde simultane olarak tercüme edilecek.

Engelli vatandaşların salona kolay ulaşımı ve salon içinde rahat hareket etmesi için özel tedbirler alınacak. Görme engelliler için özel alfabeli davetiyeler ve yaka kartları hazırlanacak. Konuşmalar, işitme engellerin anlayabilmesi için işaret dili ile anlatılacak. Kongreye vatandaşların ulaşımını sağlamak için Türkiye’nin dört bir yanından otobüs kaldırılacak. Kongrenin yapılacağı Ankara Arena Spor Salonu’nu ve çevresinde geniş güvenlik tedbirleri alınacak.

Yasemin Asan / Memurlar.net

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

<