Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Ayvacık Şehit Er Soner Süylü’nün Acısı ile Yandı!

Ayvacık Şehit Er Soner Süylü’nün Acısı ile Yandı!
280 views
07 Temmuz 2016 - 10:07

Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan 1’inci Hudut Tabur’una bağlı Yüzsüren Hudut Karakolu’nda askerlik görevini yapan Ayvacık İlçesi Karşı Döngel nüfusuna kayıtlı, evli Piyade Er Soner Süylü’nün acı haberi  ilçeyi yasa boğdu.

Şehidin ailesine acı haberi Ayvacık İlçe Kaymakamı Can Kazım Kuruca, İlçe Jandarma Komutanımız J. Ast. K. Başçavuş Burak Bora Yazgan ve Belediye Başkanı Mustafa Belur, Belediye Başkan Yardımcısı Cemal Güler sağlık görevlileri eşliğinde söylediler.

Acı haberi öğrenen şehit ailesi dayanamayarak sinir krizi geçirdi. Sağlık ekiplerinin hazır beklediği şehidin baba evi ve mahallesi Türk bayrakları ile donatıldı.
13600185_1058268814239175_8602495407937261784_nPiyade Er Soner Süylü’nün Türk bayrağına sarılı cenazesi Ayvacık İlçesinde toprağa verilmek üzere Hava Kuvvetleri’ne bağlı askeri uçakla Samsun-Çarşamba Havalimanı’na getirildi.

Piyade Er Soner Süylü’nün al bayrağa sarılı naaşını Belediye Başkanı Mustafa Belur olmak üzere Samsun Vali Vekili Haluk Şimşek, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, İlçe Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Belediye Başkan Yardımcısı Cemal Güler, Fen İşleri Müdürü Vedat Yazıcı, Fedai Altıkat, protokol üyeleri, babası Mustafa Süylü, annesi Çakır Süylü, 8 aylık hamile eşi Zehra Süylü, ağabeyi İlker, kardeşleri Özlem, Emircan, aile yakınları ve çok sayıda vatandaş tarafından karşılandı.
Tüm cadde ve sokakları Türk bayrağı ile donatılan ilçede halk teröre lanet yürüyüşü yaparak şehidi için kenetlendi. Şehid Piyade Er Soner Süylü için Ayvacık ilçesi Orhangazi Mahallesi merkez camisinde cenaze töreni düzenlendi.

Piyade Er Soner Süylü’nün cenaze namazına Belediye Başkanı Mustafa Belur başta olmak üzere Vali Vekili Haluk Şimşek, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Samsun Milletvekili Hayati Tekin, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel ve AK Parti İl Yönetimi, Karadeniz Bölge Komutanları ve Alay Komutanları, İl Emniyet Müdürü, İlçe Kaymakamı Can Kazım Kuruca ve İlçe kaymakamları, İlçe Jandarma Komutanı J. Ast. K. Başçavuş Burak Bora Yazgan, Kamu Kurumları İl ve İlçe Müdürleri, İlçe Emniyet Müdürlüğü mensupları, AK Parti İlçe Başkanı Kadir Kızılkan, İlçe Belediye Başkanları, çok sayıda Samsun protokol üyesi, Belediye Başkan Yardımcıları Cemal Güler, Refahittin Şencan, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Fen İşleri Müdürü Vedat Yazıcı, Yazı işleri Müdürü Fedai Altıkat ve belediye personelleri ile binlerce vatandaş katıldı.
Binlerce insanın katıldığı cenaze töreninde gözyaşları sel oldu. Cenaze töreni boyunca Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez, Bir Ölür Bin Doğarız, Allahu Ekber sloganları yükseldi.
Belediye Başkanı Mustafa Belur’un bir an bile yalnız bırakmadığı şehidimizin güçlükle ayakta durmaya çalışan acılı babası Mustafa Süylü ve acılı annesi Çakır Süylü evlatlarının Türk bayrağına sarılı tabutunun önünden hiç ayrılmadılar. Şehidimizin 8 aylık hamile olan eşi Zehra Süylü’nün feryatları herkesin içini dağladı.
Acı haberi aldığından beri şehidimizin ailesini yalnız bırakmayarak acılarını paylaşan Belediye Başkanı Mustafa Belur “ Acımız çok büyük hüznümüz dağlar kadar ama başımızı öne eğmiyoruz. Gururluyuz şehidimizle gurur duyuyoruz. Teker teker Vatan toprağına emanet ettiğimiz aziz şehitlerimize bir yenisi maalesef ilçemizden oldu. Tarihin kuruluşundan bu güne şehitlik mertebesi aziz milletimiz için bir şeref madalyası olarak görülmüş, aziz Türk milleti vatan için her zaman canını seve seve ortaya koymuştur. Bu acı günümüzde gün birlik olma günüdür. Bugün aziz şehidimize karşı en büyük görevimiz yüreklerimizi kenetlemek, birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi pekiştirmektir. Onun aziz hatırasına karşı göstereceğimiz en büyük saygı hakkın, hukukun, adaletin, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin yanında yer almaktır. Şehit kardeşimize ve diğer şehitlerimize Allahtan rahmet diliyor, kederli aileleri başta olmak üzere Türk milletine ve Ayvacıklı halkımıza başsağlığı diliyorum başımız sağ olsun.
Şehidimizin sonsuzluğa yolculuğunda bu onurlu gününde şehidimizi ve Ayvacık halkımızı yalnız bırakmayarak cenazemize katılan tüm misafirlerimize şükranlarımı sunuyorum.” Dedi.
Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı askeri tören mangasının omuzlarında top arabasına götürüldü. Daha sonra Askeri cenaze aracına alınan şehidin naaşı toprağa verilmek üzere ilçemiz Karşı Döngel mahallesindeki aile kabristanlığına götürülerek burada defnedildi.
Daha sonra şehidin evini ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, İlçe Kaymakam Can Kazım Kuruca ve Belediye Başkanı Mustafa Belur Şehidin ailesine sarılıp Allah’tan sabır dileyerek acılarını paylaştılar. İlçe Müftüsü Hadi Keskin tarafından şehidimizin ruhuna okunan Kuran-ı Kerim ve yapılan duaların ardından şehidimizin evinden ayrıldılar.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

<