Haber Aramızda | Samsun Haberleri

İlkadım’ın Başarılı Kursu Mezunlarını Verdi

İlkadım’ın Başarılı Kursu Mezunlarını Verdi
93 views
29 Ocak 2017 - 17:52

 

Genç İstihdamı Destekleme projesi kapsamında Avrupa Birliği destekli olarak İlkadım Belediyesi, Lokantacılar Odası ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile aşçılık, pastacılık-tatlıcılık, pidecilik ve servis elemanı yetiştirme kursunun kapanış töreni yapıldı.

Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor(MEMGE) projesi kapsamında açılın aşçılık kursunda; 21, pastacılık-tatlıcılık kursunda 22, pidecilik kursunda 15 ve servis elemanlığı kursunda da 20 olmak üzere toplam 78 kursiyer eğitim aldı. Yaklaşık 1 yıldır devam eden MEMGE kursunun kapanış ve sertifika programı, Samsun İl Müftülüğü Çok Amaçlı Salon’da gerçekleşti. Programa, Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş ve Hasan Basri Kurt, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı (SESOB) Hacı Eyüp Güler, Samsun Lokantacılar Tatlıcılar Pastacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı, esnaflar, kurum yetkilileri ve kursiyerler katıldı. Programın sunuculuğunu İsmail Balcı yaptı.

İSTİHDAM’DA ÖNCELİK İÇİN BAŞARILI KURSLAR

Törende konuşma yapan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, istihdamı arttıracak ve mesleğinde uzmanlaşmış elamanlar yetiştirecek kursların önemini vurgularken; “Biz İlkadım Belediyesi olarak planladığımız her projede vatandaşımızın ve bilhassa gençlerimizin geleceğine fayda sağlayacak çalışmalara büyük önem vermekteyiz. Bu kurs için de harcadığımız emeğe değdiğini, daha kursumuz bitmeden bir çok kursiyerimizin istihdama dahil olmasıyla görüyoruz.  Ben bu kursta emeği ve desteği olan değerli Milletvekillerimizden öğretmenlerimize kadar herkese teşekkür ediyorum. İstihdam ‘da öncelikli olabilmek için başarılı kurslara ihtiyacımız var. Gençlerimize iş imkanı sağlayan projelere her zaman kapımız açıktır.” şeklinde konuştu.

BAŞKAN TOK; “BAZI GENÇLERİMİZ KENDİ İŞ YERİNİ AÇACAK

MEMGE projesinin kendisi için çok fazla önem taşıdığını belirten İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “Çünkü işsizliğe bir nebze olsun çare olabilmişsek, gençlerimize meslek sahibi olmaları noktasında bir adım atabilmişsek en mutluluk duyduğumuz işlerden birinin bu olduğunu söyleyebiliriz. Bu projeyle İnşallah bu gençlerimiz istihdam sorunu çekmeyecek. Bazı gençlerimiz kendi iş yerrini açacak. İlkadım Belediyesi olarak bu kursumuzun devam etmesini istiyoruz. İşsizlik var deniyor ama diğer taraftan eleman arayan iş yeri sahipleri var. Biz bu dengeyi sağlamak için bu kursu tekrar açmayı düşünüyoruz” dedi.

VALİ ŞAHİN; “HEPSİ ET PİŞİRİYOR, BAZILARI O ETE GÖNLÜNÜ KATIYOR”

İnsanı eğiten ve insana yatırım yapan bu tarz çalışmaların desteklenmesi gerektiğini belirten Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Eğer biz kendimizi yetiştirirsek mesafe alırız. Yoksa başkalarının emrine girer çalışırız. Siz istediğiniz kadar fazla para harcayarak oteller yapın, orada yiyecek içecek anlamında iyi bir sunum yapılmıyorsa bakıyorsunuz müşteriler kaçıyor. Ayrıca bazı lokantalara gittiğiniz zaman gözünüz belli şahısları arar. Çünkü o sizi alıştırmıştır oraya. Sizi alıştıran bir kuaföre gittiğinizde berberi bulamadığınızda bir daha oraya gitmezsiniz. İnsanlar bazı konularda bazı işlere alışıyor. Bu kursun önemli bir yanı var. Sizin ürettikleriniz insanın vücuduna girmesi. Bu noktada sizin gösterdiğiniz hassasiyet üst noktada olmalı. Eğer yemeğinize özen gösteriyorsanız yemek lezzetli oluyor. Hepsi et pişiriyor bazıları o ete gönlünü katıyorsa lezzet de otomatik olarak geliyor. Yoksa tatsız oluyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları takdim edildi. Program kokteylle sona erdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.