Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Kanser Hastaları Bu Habere Dikkat!

Kanser Hastaları Bu Habere Dikkat!
82 views
07 Haziran 2017 - 13:24

Kanserli hastaların eczanelerde kanserden koruyucu ‘Tamoksifen ve Nolvadeks’ ilaçlarına ulaşamayışı derin bir kaygıya neden olmuştu, bu kaygı Sağlık Bakanlığının eczacılara yaptığı bildiriyle ortadan kalktı.

O İLAÇLAR KANSERDEN KORUMA SAĞLIYOR

Samsun’un İlkadım İlçesi Bağdat Caddesinde eczacılık yapan Zeki Gül, bulunamayan ilaçların uzun zamandır kadınlarda meme kanseri tedavisinde kullanılan çok önemli bir ilaç olduğunun bilgisini vererek, “Kemoterapi ve radyoterapi alan göğüs kanserli hastalarımız bütün tetkikler yapıldıktan sonra Tamoksifen diye bilinen ilaçla göğüs kanserinden koruma sağlanıyor. Yıllardan bu yana Sağlık Bakanlığı verilerine göre kaç tane Tamoksifen ilacını kullanan hasta var olduğunu belirliyor” dedi.

BİR KUTU YERİNE ÜÇ KUTU TEDBİRİ

Hastalar Artık İlaçlarını Alabilecek Geçmişten bu yana bu ilacı ithal eden iki firmadan birinin Nolvadex ismiyle ithalatı yaptığını söyleyen Gül, “Diğeri ise Teva firması Tamoksifen ilacının ithalatını yapıyordu. Piyasada yaklaşık günümüze kadar yokluğu çekilmeyen bir ilaçtı. Ani bir kararla firma Türkiye piyasasından bu ilacı çekti. Bu süreç içinde yeterince ithalat yapılamadığı için sıkıntıya neden oldu. Bu nedenle Kanserli hastalar ilacı bulamayacakları kaygısına kapılarak bir kutu almak yerine üç ve dört kutu alarak stok yapmaya başladılar. Kanserli insanların ruh hali budur. Gelecek korkusuyla ilaçlarını önceden temin etmeye başlayarak kendi adlarına sıkıntıyı gidermeye çalıştılar. Bununla ilgili Teva firması sıkıntıyı gidermek adına Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak kadarını ithal etti. Bu durumla ilgili olarak tüm eczanelere yazı geldi. İlacın tüm hastalara dağıtılması için gerekli koşulun sağlandığı yönünde bilgi geldi. Arkasından Sağlık Bakanlığı yazı gönderdi. İnsanların panik ortamını önlemek amacıyla her hastanın, hasta başına bir kutu verebileceği yönünde bakanlık tarafından tembih edildi. Eczacılar reçetesi olan hastaların bir aylık ihtiyacı kadar ilaç verebilecek” diye kanserli hastaları bilgilendirdi.

Haber: Ekrem BİRCAN/ Samsun Haber.com

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.