Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Kut’ül Amare Zaferi’ni gençlerimiz bilmelidir

Kut’ül Amare Zaferi’ni gençlerimiz bilmelidir
155 views
29 Nisan 2016 - 20:16

 

Yayımladığı mesajla Kut’ül Amare Zaferi’nin 100. yıldönümünü kutlayan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Eşsiz bir zafer olan, ancak unutulan Kut’ül Amare Zaferi’ni tüm gençlerimiz bilmelidir” dedi.

 

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Kut’ül Amare Zaferi’nin 100. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. 29 Nisan 1916’da 1. Dünya Savaşı’nda Irak’ın Kut şehrinde gerçekleşen ve İngiliz askerlerinin tamamının esir alınmasıyla sona eren Kut’ül Amare Zaferi’nin çok önemli bir zafer olduğunu belirten Başkan Genç, “Tarihimizde çok az bilinen, 1. Dünya Savaşı’nın en önemli muhaberelerinden biri olan Kut’ül Amare savaşı, zor şartlar ve imkansızlıklar içerisinde düşman kuvvetleri karşısında gösterilen özveri, kahramanlık ile yüksek sevk ve idarenin neticesinde gerçekleşen eşsiz bir zaferdir” dedi.

 

‘İNGİLİZ ORDUSU ESİR ALINDI’

Türk savaşları tarihinde Çanakkale Zaferinin ardından İngilizler karşısında alınan en büyük ikinci zaferin Kut’ül Amare sayılacağına işaret eden Genç, “Kut’ül Amare, Çanakkale’den sonra öz güvenin zirveye ulaştığı bir savaş. Bir İngiliz ordusunu, topuyla tüfeğiyle, subayıyla ve generaliyle yaklaşık 14 bin civarında askeriyle teslim aldık. Bunun da öncesinde İngilizlere 20 bin civarında zayiat verdirdik, İngilizlere büyük bir utanç yaşattık” ifadelerini kullandı.

 

‘DERS KİTAPLARINDA YER ALMALIDIR’

Kut’ül Amare Zaferinde kazanılan öz güvenle Nisan 1917’de 1. Gazze ve hemen ardından Mayıs 1917’de 2. Gazze muharebesiyle İngilizlere karşı bir kez daha zafer elde edildiğini dile getiren Başkan Genç, şunları söyledi: “Ders kitaplarında bu galibiyet tek bir cümleyle geçiyor. Çok zor şartlarda kazanılan bu zaferin herkes tarafından iyi bilinmesi gerekiyor. Özellikle gençlerimiz tarihimize altın harflerle yazılması gereken Kut’ül Amare zaferini mutlaka iyi bilmelidir. Bu vesileyle vatan uğruna canlarını feda ederek şehit olan tüm kahramanlarımıza ve ebediyete intikal eden tüm gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”

 

CANİK BLD HABER (2)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

<