Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Mizah Skandalı!

Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Mizah Skandalı!
126 views
24 Haziran 2016 - 16:47

Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde mizah dergisinde yer alan konular hemşireleri çileden çıkarttı.

Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından bir süredir mizah dergisi olarak çıkarılan “KILÇIK” isimli dergi içeriği ile hemşirelerin meslek onurunu ve gururunu ayaklar altına alındığını ve bu derginin toplatılmasını istedi.

Samsun SAĞLIK-SEN Şube Başkanı İlhan Öksüz, Türk Hemşireler Derneği Samsun Şube başkanı Rahşan Yılmaz, Çocuk hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Yeşim Ateş ile beraber bir basın açıklaması düzenleyerek Kılçık dergisini kınadı.

Samsun SAĞLIK-SEN Şube Başkanı İlhan Öksüz; “Üniversitemiz Tıp Fakükltesi öğrencileri tarafından sözde mizah amacı ile hazırlanan dergide, hemşirelerin ve hemşirelik mesleğinin onurunu çiğnenmiş, bir meslek grubua mizah adı altında kimlik saldırısı gerçekleştirilmiştir.

Gelecekte doktor olarak insanlara sağlık hizmeti verecek olan ve etik kurallara bağlı olması gereken bu kişilerin hazırladıkları dergiyi mizah anlayışlarını protesto ediyor ve kınıyoruz.

Sağlık hizmeti doktorundan hemşiresine her kademedeki sağlık çalışanlarının beraber ekip halinde yürüttükleri bir faliyettir. Her mesleğin kendisine göre zorlukları vardır ve her meslek kendi görev tanımı içinde yapılır. Hiç bir meslek gurubunun bir diğerine karşı üstünlüğü yoktur.

Tıp fakültesi öğrencileri tarafından mizah adı altında çıkarılan dergide hemşire – doktor ilişkisinin, hemşireleri aşşalayıcı bir boyutta sergienmesi ve bu bakış açısı mesleğe yansıyacağı endişesi bizi tedirgin etmektedir.

Burada dikkat çeken başka bir unsur ise dergiye takdim yazısı yazan Rektör ve Dekanında bu olaya göz yummuş ve yayımlanmasına izin verilmiş olmasıdır.

Sayın Rektörün ifadesiyle, Nitelikli mizah iyi bir zeka ve birikim ürünüdür. Bunkara sahip olmayanlar ancak hakaret-amız ve edepten yeterince nasiplenmemiş bu gülmece ürticilerini bir kez daha protesto ediyoruz.

Ayrıca bilinmesini isteriz ki sağlık hizmeti sunumunda hemşirelik mesleği rendice edici, aşşalayıcı ve onur kırıcı bir davranışa müsamma göstermeden gerek meslek mensupları nezdinde, gerekse Sağlık Sen olarak her türlü yaşal yollara başvurarak onuru aşağılanmaya çalışılan hemşirelerimizin maddi ve manevi haklarını hukuk önünde de savunmaya devam edeceğiz.

Yaşanan bu olayın Sağlık camiasında son bulmasını umuyor, bu derginin derhal toplatılması yönünde gerekli yasal işlemleri başlatacağımızı ifade ederiz.”

Türk Hemşireler Derneği Samsun Şube başkanı Rahşan Yılmaz; “Tıp Fakültesi öğrencilerinin yayımladığı (Kılçık) isimli dergisindeki ankette hemşirelere itafen mizah adı altında ‘Hemşireler doktorların rüyası, sevgilileri, talibi, evlilik için aday rezervi…’ gibi cümleleri toplum ahlakına ve meslek ahlakına ‘kölesi, suç ortağı, yardımcısı,efendisi,amelesi,yancısı…’ gibi cümleleride meslek ahlakına uygun bulmuyoruz.”
Çocuk hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Yeşim Ateş; “19. yüzyıldan beri icra edilen hemşirelik mesleğinin gurununu ve onurunu ayaklar altına alan ‘kılçık’ dergisini bizlerde uyarıların ardından gördük ve okuduk, arkadaşlarımızın hassasiyetine hak verdik. Aynı amaç için çalışan meslek guruplarının bu tarz söylemleri çalışan ekibi zedelemiş ve demorilize etmiştir. Hekimlik mesleği insana saygı duymayı gerektirirken dergide yayımlanan yazı hemşirelik mesleğinin onurunu yerler altına almıştır. Mizah adı altında hemşirelere yapılan bu saygısızlığı sağlık çalışanları olarak kınıyoruz.” dedi.

IMAG1179

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

<