Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Samsun Cinayette 10 Numara !

Samsun Cinayette 10 Numara !
95 views
31 Ocak 2016 - 12:23

 

Umut Vakfı, basına yansıyan Türkiye’nin şiddet, cinayet haritasını açıkladı. Buna göre, Türkiye’de 2015 yılında yaşanan 2 bin 175 silahlı olayda bin 951 kişi hayatını kaybederken, Samsun ise cinayet haritasında il 10’da yer aldı.

Bireysel silahlanmadaki artışa göre dünyada 178 ülke arasında Türkiye 14. ülke olurken Karadeniz’de silahla yaralama ve öldürme olaylarında ise Samsun birinci oldu. Umut vakfının hazırladığı raporda Samsun için acı bir tablo ortaya çıktı. Raporda, Türkiye’de silahlı olayların savcılıklara, mahkemelere, adli tıp kurumlarına yansıması ise korkunç boyutlarda olduğu kaydedildi. 2015’in resmi verileri henüz hazır değil, savcılıklara gelen toplam dosya sayısı 2014 yılında, 2015’e göre yüzde 61.9 artışla toplam 7 milyona yükseldiği kaydedildi.

SİLAHLAR PEYNİR-EKMEK GİBİ SATILIYOR

Türkiye’nin cinayet haritasını çıkartan Umut vakfının hazırladığı raporda, Adana, Samsun, Kayseri, Gaziantep, Kocaeli illerinde silahla yaralama ve cinayetin yanı sıra uyuşturucu vakalarında artış olduğu belirtildi. Türkiye’de bireysel silahlarla işlenen suçlar da artış olduğu ifade edilen raporda, silahların Internet üzerinden adeta peynir ekmek gibi satıldığı ifade edildi. Türkiye genelinde emniyet güçlerinde yapılan çoğu operasyonda ruhsatsız silahların yakalandığı ifade edildi. 2015 yılında Türkiye’de 2 bin 175 silahlı olay basına yansıdı. Bu olaylarda toplan bin 951 kişi öldü, bir kısmı ağır bin 282 kişi de yaralandı.

KARADENİZ’İN HIRÇIN ŞEHRİ SAMSUN

Türkiye genelinde yüzde 85’i ruhsatsız 20 milyon dolayında bireysel silahın olduğu kaydedilen raporda, 2015 yılında Türkiye’de günde en az 5 kişi öldüğü ifade edildi. Bölgelere göre cinayet haritasında ise Samsun Karadeniz’de birinci çıktı. Karadeniz’in en hırçın kenti Samsun olarak belirtilirken, “En ufak olayda bıçağa, tabancaya sarılan Samsunlu ve özellikle de İlkadımlı ilçesinin, yan baktı, tipini beğenmedim, deyip adam yaralıyor, öldürüyor. Samsunlu, kına gecesi ve nişan törenlerinde de bazı insanlarının evin içinde silah ateşleyerek, insanını öldürmesiyle ünlü. 106 silahlı olayın yaşandığı Samsun’u 35 olayla Trabzon izliyor” denildi.

Gercekbizde

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

<