Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Samsun Hayvanat Bahçesi Buraya Taşınıyor

Samsun Hayvanat Bahçesi Buraya Taşınıyor
235 views
23 Şubat 2016 - 22:17

 

Açıldığı günden bu yana 2 buçuk milyondan fazla misafiri ağırlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ni, hayvanların doğa ile iç içe bir hayat sürmeleri, daha geniş ve doğal bir ortamda barınabilmeleri ve özgürlüklerinin en az düzeyde kısıtlanmasının sağlanması amacıyla Bayrak Tepe’ye taşımayı planlanıyor.
Bayrak Tepe’de 380 dönümlük alanda yapılacak olan Doğal Hayatı Kurtarma ve Yaban Hayvanları Bakım Merkezi Samsunlu vatandaşların yabani hayvanları tanıyabileceği nadide bir yer olacak.
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan kiraladığı  Bayrak Tepe Tabiat Parkı’nda yapılan çalışmalar tüm hızıyla devam ederken söz konusu doğa parkının geliştirilmesi adına Samsun Büyükşehir Belediyesi büyük adımlar atmaya başladı. Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ve şehir merkezinde bulunan Hayvanat Bahçesi’ni Bayrak Tepe’ye taşımayı planlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi yetkilileri gerekli fizibilite çalışmalarını tamamladı.
Bin 320 dönüm alanı bulunan Bayrak Tepe’de 380 dönümlük alana yapılması planlanan Doğal Hayatı Kurtarma ve Yaban Hayvanları Bakım Merkezi ile hayvanların birbirleriyle ve benzer türler ile doğal gruplar oluşturularak yaşamlarını sürdürmeleri amaçlanıyor. Ziyaretçilerde doğa koruma hakkında farkındalık yaratmayı hedefleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi söz konusu alanda hayvanların tedavisi için Tedavi ve Operasyon Merkezi’nin yanında Koleksiyon ve Tanıtım Müzesi’de yapacak.
Sevgi Gölü karşısında bulunan ve 15 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteren Hayvanat Bahçesi’nde 45 türden 191 evcil ve yabani hayvan barındırılıyor. Burada sergilenen hayvanlar özellikle çocukların yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. 2005 yılında faaliyete giren Hayvanat Bahçesi’ne bugüne kadar 2 milyon 518 bin 57 kişi geldi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

<