Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Samsun’da Boşanmalar Artınca O Kurum Devreye Girdi

Samsun’da Boşanmalar Artınca O Kurum Devreye Girdi
91 views
14 Şubat 2016 - 11:42

 

Samsun’da boşanmalar arttı. Müftülük devreye girdi. Aile ve Dini Rehberlik Büroları, aile içi sorunları çözmek için çalışma yapacak
2002 yılında boşanma oranı yüzde 1.62 olan Samsun’da, 2014 yılında 130 bin 193 kişiye ulaştı. 2014 yılında boşanmalar Türkiye ortalaması yüzde 4.5 olmasına rağmen Samsun’da yüzde 9.9 artış gösterdi. Samsun Müftülüğü ve İlkadım İlçe Müftülüğü boşanma olaylarının artması üzerine Aile ve Dini Rehberlik bürolarını aktif hale getirme kararı aldı.

AİLE TOPLUMUN TEMEL TAŞI

Samsun İlkadım İlçe Müftüsü Yahya Polat, son zamanlarda artış gösteren boşanma olayları karşısında, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca Aile ve Dini Rehberlik Büroları kurulması kararı alındığı belirtti. Kendilerinin de bu kapsamda İlkadım’da bu büroları harekete geçirdiklerini ifade eden Polat, “Toplumun temel taşı ailedir. Ailenin önemi konusunda insanların doğru bilgilendirilmesi son derece önemli. Ailelere manevi destek sunmak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde, evli çiftlerimize dini rehberlik ve manevi destek sunmak üzere ekiplerimizi oluşturduk” diye konuştu.

AİLE OKULU DA KURULACAK

Aile ve Dini Rehberlik Bürolarına gelecek çiftlerin ve evlenme öncesindeki insanlarımızın tüm sorularına dini ve manevi olarak yanıt bulabileceklerini dile getiren İlkadım Müftüsü Polat, “Hatta bu bürolarımızda arkadaşlarımız nöbetçi olarak kalacaklar. İhtiyaç duyulduğunda artık toplumumuzda çok büyük bir sorun haline gelen aile içi şiddetten, evlilik, nikah ve diğer sorunlara ilişkin yanıtları birebir verecekler. Boşanma olaylarının arttığı günümüzde, aile bağlarının daha da güçlendirilmesi yönündeki diğer çalışmalarımız da devam edecek. Bu kapsamda özellikle İlkadım ilçesinde aile okulu oluşturmayı da planlıyoruz” diye konuştu.

GercekBizde

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

<