Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Samsunlu Turizmciler 2016’dan Umudunu Böyle Kesti

Samsunlu Turizmciler 2016’dan Umudunu Böyle Kesti
115 views
21 Mayıs 2016 - 13:30

Samsun Turizmciler Derneği eski Başkanı Mustafa Yavuz, Samsun’da dış turizmde mutlaka atağa geçmesi gerektiğini belirterek, “Özellikle Arap turizminin geliştirmesi için topyekun bir çalışma yapmalıyız” dedi.

Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizi, Türkiye’nin en büyük turizm pazarını kaybetmesine neden olurken, turizm işletmeleri gözünü Avrupa ve Arap pazarına çevirdi. Arap turizmini Samsun’a yönlendirmek için yapılan çalışmaların daha da arttırılması gerektiği belirtildi.

ANLAŞMALARIN TAMAMI DURDU

Samsun Turizmciler Derneği eski Başkanı Mustafa Yavuz, Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından, tur operatörlerinin Rusya ile yaptıkları anlaşmaların yüzde 90 oranında durduğunu, birçok tur operatörünün iki ülke arasındaki turizm operasyonlarını iptal ettiğini belirtti. Rus turistlerin daha çok Akdeniz Bölgesi’ni tercih ettiklerini, bu krizin turizm açısından Samsun’a ve dolayısıyla Karadeniz’de çok etkili olmayacağını ifade eden Yavuz, “Ancak bizim asıl hedefimiz daha çok Trabzon ve Doğu Karadeniz Bölgesi’ne yönelik olan Arap turizmini Samsun’a çekebilmek. Birkaç yıldır bununla ilgili bir atak yapıldı. Büyükşehir Belediyesi özellikle bu konuda olumlu adımlar attı. Ancak, Arap turizmini Samsun’a yönlendirmek noktasında hala istediğimiz yerde değiliz” diye konuştu.

OTEL ÇOK, MÜŞTERİ YOK

Samsun’da geçmiş yıllarda yaşanan konaklama sorunun çok büyük ölçüde giderildiğini ancak şimdi de bir otel enflasyonu yaşanmaya başlandığını söyleyen Yavuz, “Bir anda çok fazla otel açıldı. Talep o kadar fazla değil ama arz fazla olunca, otel işletmeleri de fiyatlarını düşürmek zorunda kaldılar. Doluluk oranları da hiç memnun edici değil. Biran önce ortak bir çalışmayla topyekun olarak Arap pazarına yüklenmek zorundayız. Bu şehrin tüm dinamiklerinin Samsun’un Arap pazarında tanıtımı noktasında topyekun bir çalışma yapması gerekiyor” dedi.

KARANLIK BİR YIL OLACAK

İç turizm konusunda da bu yıl umutlu olmadıklarını ifade eden Mustafa Yavuz, “Bu yıl Karadeniz’deki kültür turlarında da ciddi bir daralma bekleniyor. Çünkü insanlar huzurlu ve mutlu değil. Turlara ilgi göstermiyorlar. Geçtiğimiz yıllarda erken rezervasyonlar şimdiden başlardı. Geçen seneki rakamlara göre bu yıl daha az sayıda rezervasyonlar yapılıyor. Biz turizmciler olarak bu seneyi şimdiden karanlık bir yıl olarak görüyoruz. Hiç umutlu değiliz” diye konuştu.

TOPYEKUN ATAK YAPMALIYIZ

Arap turizminin Samsun’a yönlendirilmesi için, tur operatörleri ve turizm işletmelerinin tek başlarına yapacakları çalışmanın etkisinin çok az olacağını, gelen insanların sadece bir müzeyi ya da bir yeri görmek yerine tüm bölgeyi görmek istediklerini vurgulayan Yavuz, “Bu nedenle Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü başta olmak üzere Samsun’un tüm dinamikleri bir araya gelerek, ortak bir atılım yapmanın yollarını ve projelerini ortaya koymalılar. İşe ilk önce kolay ulaşım ile başlamalıyız. Aktarmalı uçuşlar yerine direk uçuşlar, Samsun’un turizmde çok büyük bir sıçrama yapmasına olanak sağlar” dedi.

GercekBizde

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

<