Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Samsun’un Gençleri Milli Mücadele Yolu’nda

Samsun’un Gençleri Milli Mücadele Yolu’nda
98 views
24 Mayıs 2016 - 20:10

Canik Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından her yıl 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Samsun’un Gençleri Milli Mücadele Yolu’nda” organizasyonu kapsamında 17 İlçeden 30 öğrenci Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Mücadelesi sırasında gittiği illeri gezmek üzere yola çıktı.

 

Her yıl öğrencilere 19 Mayıs ruhunu yaşatan Canik Belediyesi, bu yıl da Samsun’un çocuklarını Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda önemli yere sahip olan Havza, Amasya, Erzurum ve Sivas şehirlerine gönderdi. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Samsun’un Gençleri Milli Mücadele Yolu’nda” organizasyonuna Samsun’un her ilçesinden katılan öğrenciler için Canik Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi.

 

USTA, “GENÇLERİMİZE MİLLİ MÜCADELE RUHUNU AŞILIYORUZ”

Canik Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hamza Aygün, Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Göz, öğrenciler ve ailelerinin katıldığı törende konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Alican Usta, “ Bu yıl 4. sünü gerçekleştirdikleri etkinlikle çocuklarımızın tarih şuurunu ve tarih bilincini güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi. Usta, “ Bu tür organizasyonlarla çocuklarımız milli ve manevi değerlerimizi yerinde öğreniyor.  Bu projedeki amacımız hem 17 ilçe arasındaki öğrencilerimizin kaynaşması, birlik ve beraberliklerinin sağlanması hem de tarihimizin en önemli ayaklarından biri olan milli mücadele ruhunun çocuklarımıza yerinde görerek tekrar aşılanması” diye konuştu.

 

GEZİLER DEVAM EDECEK VE KİTAPLAŞACAK

Usta, “Milli mücadeleyi kitaplarda okuyoruz, ama oralara gidip o anları canlı yaşamak daha farklı. Canik Belediyesi olarak kültür ve tarih gezilerimiz bununla sınırlı değil. Her yıl Çanakkale’ye mütemadien çocuklarımızı gönderiyoruz. Geçen yıl Çanakkale’nin 100. Yılında 555 gençle birlikte Mavi Marmara Gemisi ile Çanakkale’ye gittik. Bu gezinin ardından öğrencilerimiz gezi sırasındaki duygularını ve gözlemlerini yazacak. Biz de öğrencilerimizin hazırladıkları yazıları kitap haline getireceğiz. Geleceğimiz olan çocuklarımız için faydalı olacağına inandığımız bu tür organizasyonlarımız bundan sonra da devam edecek” şeklinde konuştu.

 

ÇOCUKLAR YOLA ÇIKTI

Törenin ardından Belediye Başkan Yardımcıları Alican Usta ve İrfan Göz öğrencileri uğurladı. Sırasıyla Havza, Amasya, Sivas ve Erzurum illerini gezecek olan Samsun’un çocukları, gittikleri illerin tarihi yerlerini gezecek ve o illerin Valileri, Belediye Başkanları ve İl Milli Eğitim Müdürlerini de ziyaret edecek. Milli Mücadele ruhunu bizzat yaşayacak olan öğrenciler, 27 Mayıs Cuma günü Samsun’a dönecek.

 

 

 

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

<