Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Türk Eğitim Sen Başkanı Levent Kuruoğlu Suçlu Ararken, Mağdur Yarattık

Türk Eğitim Sen Başkanı Levent Kuruoğlu Suçlu Ararken, Mağdur Yarattık
100 views
28 Ocak 2017 - 10:28

 

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Başkanı Levent Kuruoğlu ile yaptığımız özel röportajda “15 Temmuz da gerçekleştirilen darbe girişimini yapanları lanet ile kınıyoruz” derken yapılan operasyonlarda asıl suçluları ararken nasıl mağdurların yaratıldığını bize açıkça anlattı.

 

Ülkemizin çok önemli bir badireden geçtiğini söyleyen Levent Kuruoğlu “Ülkeden demokrasiyi kaldırmaya çalıştılar. Darbe ile FETÖ terör örgütü dış mihrakların kontrolü ile yönetimini ele geçirmeye kalkıştı. Türkiye’yi bölmeye ve iç savaş çıkartmaya nasıl çalıştıklarını 15 Temmuz’da gördük” dedi.

ÇOK CİDDİ BİR BADİRE ATLATTIK

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Başkanı Levent Kuruoğlu,“Tüm siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine, bir gurubu darbe yaparken, diğer taraftan ona karşı çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına, Şehit polis memuru arkadaşlarımıza ve o gün büyük bir mücadele örneği gösteren tüm milletimize teşekkür ediyoruz.”

“Terör örgütlerine üye olan FETÖ olur ya da PKK olur, her hangi bir terör örgütü olur, kimin desteği var ise kamu kurum ve kuruluşlarında barındırılmasını istemiyoruz. Ancak bu işlemler insan eliyle yapıldığı için suiistimale açık konular Türkiye Kamu Sen bu noktada FETÖ ya da PKK terör örgütlerine üye bütün memurların suçları ispat edildikten sonra kamu görevinden ihraç edilmesini bizlerde talep ediyoruz” diye söyledi.

SUÇU SÖYLENMEDEN İHRAÇ EDİLİYOR SAVUNMASI ALINMIYOR

Devam eden süreç içerisinde operasyonları değerlendiren Kuruoğlu, “Ancak bu işlemlerde olması gereken, öncelikli olarak suçunun somut bir şekilde ifade edilmesi, savunma hakkı verilmesi ve şayet suçlu ise gereğinin yapılması olmalıdır. Şu andaki gidişatta insanlar açığa alınıyor, kendisine suçu ile ilgili bir şey söylenmiyor ardından devam eden süreç içerisinde kendisine kanun hükmündeki kararname ile ihraç ediliyor ve buna rağmen kişi halen suçunun ne olduğunu bilmiyor, dolayısıyla bu arkadaşlara idare mahkemesine gitmeye kendisini savunma hakkı buna benzer bir itiraz hakkı verilmiyor.  Dilekçeyle birlikte itiraz edilsin valiliklere denilse de Cumhurbaşkanı ve Başbakanın söylemleriyle çokta ciddiye alınmayacağı görünüyor” ifadesinde bulundu.

BİZ HUKUK İŞLETİLSİN İSTİYORUZ

Başkan Kuruoğlu, “Bu noktada bizde suçluları bulmakla birlikte arada mağdurlarında olduğunu görmekteyiz. Genel hukuk kurallarında bir işlem yapılırken mağdurların olmaması gerekiyor. Mağdurları bu olaylarda eleyebilmek için doğru olan hukuk kurallarını işletebilmektir. Yanlış uygulamalar hukuksuzluğun yolunu açacaktır. Terör örgütü üyesiyse atılsınlar cezalandırılsınlar ama öncelikle hukuksal olarak incelenerek suçları söylensin, savunma hakkı verilsin yargılansınlar, yine suçlularsa atılsınlar, cezalandırılsınlar” dedi.

İHTİMALLER KARŞILIĞINDA YARGISIZ İNFAZ

Türk Eğitim Sen Başkanı Levent Kuruoğlu, “Cemaatle hiç bağlantısı olmadığını bildiğimiz arkadaşlardan bile FETÖ Gülen Cemaati soruşturması kapsamında meslekten açığa alınmış bekletilen personelimiz var. Siyasi Partilerden ve sivil toplum örgütlerinden tek bir isteğimiz var bu süreçlerin hızlandırılması. Suçlulara suçlarını somut olarak ortaya koymalılar ve yargı hakkı vermeliler. Değilse ihtimaller karşılığında kişileri daha fazla mağdur etmemeliler. Biz her ikisine de kabulüz. İnsanları atıyorlar ortada dava yok, açıklanmış suç beyanı yok. Kişiler neden ve ne için atıldığını açığa alındığını bilmiyorlar. Terör Örgütü Elebaşı Öcalan’a bile kendisini savunma yargı hakkı veriliyorsa mağdur vatandaşlarımızın da gerçek suçlular arasından hukuksal hakları ile elenip bir an evvel olması gerekli görevinin başına geri gelmelidir” diye söyledi.

O KİŞİLERE GÜN YÜZÜ GÖSTERİLMESİN

Başkan Kuruoğlu, “Devlet kanununda 657 nolu bir madde yok, yani bir iş güvencesi maddesi yok. Anayasa da devlet işlerinin sürekliliği için memurlar tarafından yürütüleceğine dayalı ayrı bir madde var. İş ve İşlemlerden dolayı meslekleri ile meselelerinden dolayı da hukuk yolunun açık olduğu bir madde var. Biz bu yüzden idare mahkemelerine gidebiliyoruz. Siz o zaman getirmek istediğiniz sistemde ‘beni atacaksınız’ bende o mahkemeye gidemeyeceğim. Şimdi buna alkış tutacak olanlar vardır ama unutulmamalıdır ki, her devrin bir sonu var. Osmanlının sonu olmuş, Selçuklunun sonu olmuş, Bizans’ın sonu olmuş, Romanın sonu olmuş, İslam devletinin Endülüs’ün ve Abbasîlerin bile sonu olmuş. Yani kimse ölümsüz değildir. İktidarlar değiştiğinde yeni gelen iktidarda şöylemi yapmalı siz bunları attınız hadi bizde bunları atalım derse o 657’deki değişiklikle birlikte nasıl olsa hukuksuzluk bir hukuk haline dönüşünce ne yapılacak. Biz tek şey istiyoruz oda hukuk. Şayet bunlar arasında teröre bulaşmış bu işi bilen maddi manevi organizasyon içerisinde bulunanlar olduysa bunlara gün yüzü gösterilmesin” diye ifade etti.

52 PERSONEL GÖREVİNE İADE EDİLDİ

Türk Eğitim Sen Başkanı Levent Kuruoğlu,” Samsun FETÖ/ PDY Terör örgütü olarak mağduru en az olan 3 sendikadan birisiyiz.  Çok az personelimiz bu operasyonlardan açığa alındı. Sadece birkaç tanesi ihraç edildi. Açıkta olanlardan bugün itibariyle görevlerine iade edilen arkadaşlar var, üç ay boyunca açıkta kaldılar haklarında bir şey bulunamayınca 52 personel görevlerine iade edildiler. 22 Kişinin de soruşturması uzatıldı” diye söyledi.

17/25 ARALIK DEĞİL 15 TEMMUZ MİLAT SAYILSIN

Türkiye olarak çok önemli bir badireden atlatıldığını söyleyen Levent Kuruoğlu, “Biz sendika olarak 17/25 aralığın milat olarak kabul edilmesini doğru bulmuyoruz, bize göre darbeciler ve yönetim kadrosunda bulunanlar, organizasyon içerisinde bulunanlar tespit edilsin ve darbe yapmaktan yargılansınlar. Ama bu darbeyi bilmeyen işin sadece dua kısmında yer almış darbeden haberi olmayan bu kişilerinde 17/25 Aralık değil 15 Temmuz’u milat olarak almaları gerekmektedir. İnsanlar 15 Temmuzdan sonra ben hala cemaatçiyim, FETÖ’ye bağlıyım diyorlarsa, yaşananlara tiyatro oyun diyorlar ise, onlarda yargılansın” Şeklinde konuştu.

 

Gül Gülsüm GÜNDÜZ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.