Haber Aramızda | Samsun Haberleri

Yurtta ve Samsun’da Yoğun Kar Yağışı ve Zirai Don Uyarısı!

Yurtta ve Samsun’da Yoğun Kar Yağışı ve Zirai Don Uyarısı!
164 views
27 Ocak 2017 - 10:48

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Doğu Akdeniz, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Balıkesir, Kütahya, Antalya’nın doğu kesimleri, Konya, Karaman, Niğde, Kayseri ve Sivas çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Akdeniz kıyı kesimleri ve Şanlıurfa çevrelerinde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak yağışların, Mardin, Batman, Muş, Bitlis, Siirt, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; Marmara, Kıyı Ege, İç Anadolu’nun güneyinde kuzey yönlerden kuvvetli (40-70km/sa), Akdeniz’de kuzey yönlerden çok kuvvetli(50-70 km/sa)şeklinde eseceği tahmin ediliyor. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Kuzey, iç ve doğu bölgelerde 2 ila 4 derece azalacağı, batı bölgelerde 2 ila 4 derce artacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kıyı Ege, İç Anadolu’nun güneyinde kuzey yönlerden kuvvetli (40-70km/sa), Akdeniz’de kuzey yönlerden çok kuvvetli(50-70 km/sa)şeklinde eseceği tahmin ediliyor

UYARILAR

YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI: Akşam saatlerinden itibaren Mardin, Batman, Muş, Bitlis, Siirt, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde zaman zaman yoğun kar yağışı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, çığ tehlikesi, don v.b.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI:Marmara’da kuzey yönlerden fırtınamsı (30-50km/sa), Kıyı Ege, İç Anadolu’nun güneyinde kuzey yönlerden kuvvetli (40-70 km/sa), Akdeniz’de kuzey yönlerden çok kuvvetli (50-70 km/sa) şeklinde esecek rüzgara karşı yaşanabilecek olumsuzluklara (çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi, ulaşımda aksamalar, iç bölgelerde kar erimeleri, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğu kesimlerinde, mevcut kar örtüsü üzerine bugün, yarın ve hafta sonu yer yer yoğun olmak üzere kar yağışı beklendiğinden, dik ve eğimli yamaçlarda çığ düşme riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SAMSUN’DA İSE BEKLENEN DURUM

Yapılan son değerlendirmelere göre; Bölge genelinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kar yağışının; Samsun’un doğu ilçeleri ile Ordu çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: 1 ila 3 derece azalacağı bekleniyor.

RÜZGAR: Kuzey ve kuzeybatı yönlerden orta kuvvette, zamanla bölgenin batısında yer yer kuvvetli (30-50 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR
KUVVETLİ VE YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI: Kar yağışının, Samsun’un doğu ilçeleri ile Ordu çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, çığ tehlikesi, buzlanma ve don olayı vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.
BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Bölgemizin kıyı kesimlerinde hafif, iç kesimlerinde ise orta ve yer yer kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.
ZİRAİ DON UYARISI: Bölgemizin kıyı kesimlerinde hafif ve yer yer orta kuvvette, iç kesimlerinde ise kuvvetli zirai don olayı beklendiğinden, zirai faaliyetler ve seracılıkla uğraşan vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.
İlçeBeklenen HavaEn Düşük
(°C)
En Yüksek
(°C)
SamsunÇok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı2
AtakumÇok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı2
19_MayısÇok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı2
AlaçamÇok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı2
AsarcıkÇok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı-4
AyvacıkÇok bulutlu ve yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı kar yağışlı2
BafraÇok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı2
CanikÇok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı2
ÇarşambaÇok bulutlu ve yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı kar yağışlı2
HavzaÇok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı-2
İlkadımÇok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı2
KavakÇok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı-2
LadikÇok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı-3
SalıpazarıÇok bulutlu ve yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı kar yağışlı2
TekkeköyÇok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı2
TermeÇok bulutlu ve yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı kar yağışlı2
VezirköprüÇok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı0
YakakentÇok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı2
Ladik KayakÇok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı-6

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.